Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"

14.08.2018 | Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"
14.08.2018 | Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.08.2018 | Rusza wielki maraton wyborczy. "Test dla partii opozycyjnych"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Premier ogłosił datę wyborów. 21 października pierwsza tura, a 4 listopada - druga. Kampania samorządowa może startować oficjalnie. Nieoficjalnie maraton już trwa. Lista startowa, w niektórych miastach, jest bardzo długa. Warszawa ma 11 kandydatów na prezydenta. Te wybory to będzie pierwszy prawdziwy sprawdzian politycznego poparcia od 2015 roku.

Od wtorku kandydaci nie muszą już udawać, że grillowanie nad Wisłą to nie "kampania", a jakaś "prekampania". Od wtorku wszystko jest oficjalne.

- Te wybory są ważne, bo to jest pierwszy raz, żeby pokazać PiS-owi czerwoną kartkę - ocenia wagę wyborów samorządowych Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy.

- Musimy odbetonować samorządy, bo w nich jest jeszcze więcej układów - stwierdza Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Jeszcze nigdy, przed wyborami samorządowymi, kampania nie miała takiej dynamiki i takiego tempa. Kandydaci będą musieli je wytrzymać do 21 października. Wtedy cała Polska będzie wybierać radnych gminnych, wojewódzkich, burmistrzów, czy właśnie prezydentów miast.

Druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada, czyli w weekend po święcie Wszystkich Świętych. PiS będzie chciało udowodnić, że może mieć władzę także w samorządach. Platforma - że jest w stanie utrzymać tę władzę. Na początku kampanii można zaobserwować pewną ostrożność. Grzegorz Schetyna stwierdza, że w Warszawie nie ma jednoznacznego faworyta, i że wszystko jest otwarte.

W dniu oficjalnego startu kampanii dziesiątki kandydatów z całej Polski ruszyło ze spotkaniami wyborczymi. Mieszkańcy wsi, powiatów, miast i miasteczek muszą się powoli z tym krajobrazem oswajać.

Wielki test

W Gdańsku dojdzie do pojedynku bratobójczego między Pawłem Adamowiczem, od którego odwróciła się Platforma, a Jarosławem Wałęsą, który ma Platformie dać władzę w kluczowym dla partii mieście.

- Ta kampania z pewnością będzie momentami agresywna - ocenia Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Gdańska. - Największym rywalem w Gdańsku jest frekwencja wyborcza - ocenia z kolei Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, który zamierza powalczyć o kolejną kadencję.

Liderzy Platformy doskonale wiedzą, że przegrana z PiS-em w dużych miastach będzie fatalnym startem w pierwszej konkurencji wieloboju wyborczego. Bo wybory samorządowe to początek. W 2019 roku odbędą się wybory do Europarlamentu, a potem najważniejsze z ważnych - wybory do Sejmu i Senatu (2019), a na końcu wybory prezydenckie (2020).

- Wybory samorządowe będą testem dla partii opozycyjnych. One pokażą ich wagę i znaczenie - uważa Jacek Sutryk, kandydat Koalicji na prezydenta Wrocławia.

- Jacek Sutryk koncentruje wokół siebie koalicję, której celem nie jest zmiana we Wrocławiu, tylko utrzymanie władzy i wpływów - stwierdza Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia.

Od wtorku partie mogą wydawać pieniądze na kampanie polityczne.

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS