Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS

31.08.2017 | Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS
31.08.2017 | Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiS
Maciej Knapik | Fakty TVN
31.08.2017 | Rozdźwięk, czy "powrót do normalności"? Duchowni coraz częściej krytykują PiSMaciej Knapik | Fakty TVN

- Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem bycia razem i współistnienia, a nie go nadwyrężać go czy omijać - mówi prymas polski, ale arcybiskup Hoser widzi to inaczej. Z kolej biskup Gądecki dziękuje prezydentowi za weto do ustaw sądowych. Wracający po latach milczenia ksiądz Adam Boniecki żałuje, że Kościół przemówił tak późno. Jakie głosy o sytuacji politycznej słychać od duchownych?

Na Jasnej Górze prymas Polski apelował do rządzących, by nie łamać konstytucji. - Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy omijać - mówił Wojciech Polak.

z kolei arcybiskup Hoser nie mówi o łamaniu, ale o interpretowaniu. - Konstytucja jest prawem ogólnym i musi być interpretowana. Wiele zależy od tej interpretacji - przekonuje. Dodaje jednocześnie, że konstytucja powinna być zmieniona, „jeśli jest zła”. - Można poprawić niejasności, które wywołują różne komentarze - argumentuje abp Hoser.

W ten sposób jeden z hierarchów rządzących napomina, drugi wydaje się ich rozumieć. - Pluralizm opinii jest kościołowi bardzo potrzebny – mówi dominikanin ojciec Paweł Gużyński.

"Powrót do normalności"

Pluralizm, którego - zdaniem niektórych duchownych - nie było. - W świadomości katolików kościół jest PiS-owski – mówił w środę ks. Adam Boniecki na antenie TVN24. Wywiad z księdzem Bonieckim w programie "Czarno na białym" to jego pierwsze wystąpienie w mediach po sześciu latach zakazu. [CZYTAJ WIĘCEJ]

- Jeśli ksiądz Boniecki może mówić, to znaczy, że mamy w jakiejś części powrót do normalności – komentuje o. Gużyński.

Ksiądz Boniecki żałuje, że Kościół nie przemówił w czasie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. - Już wtedy, naprawdę, się o to prosiło. Jaką ma wagę konstytucja, która nie jest objawionym Pismem Świętym, na kolanach czytanym, ale coś ona znaczy – mówił.

List, w którym arcybiskup Gądecki dziękuję prezydentowi za weto do ustaw sądowych, pojawił się - zdaniem Bonieckiego - zbyt późno, a poza tym był głosem arcybiskupa, a nie całej Konferencji Episkopatu Polski, na której czele Gądecki stoi.

Biskup Pieronek ostro krytykuje rząd

W czwartek arcybiskup Gądecki nie chciał mówić o polityce, ale inni hierarchowie o działaniach rządu mówią ostro.

- Zamiast strzec konstytucji, łamią ją raz po raz i w dodatkowo domagają się, by zrobić nową konstytucję, by zatwierdzić te wszystkie swoje łajdactwa, które do tej pory popełnili – mówił w środę w"Kropce nad i" bp Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny KEP. [CZYTAJ WIĘCEJ]

O Jarosławie Kaczyńskim biskup Pieronek powiedział tak: "człowiek, który mieni się naczelnikiem państwa, a zachowuje się, jakby nie panował nad sobą, jak człowiek po narkotykach".

- Tymi słowami ksiądz biskup dyskwalifikuje siebie - komentuje słowa Pieronka Janusz Śniadek (PiS). Ale apele hierarchów o przyjęcie imigrantów, czy o zakończenie sporów z Unią, politycy PiS komentują oględnie, choć często i chętnie manifestuje przywiązanie do religii. - W swoim sercu rozważam to, co Kościół mówi - zapewnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski. - Dzisiaj potrzebny jest wyraźny, donośny głos polskiego Kościoła, kiedy łamane jest prawo, ograniczana jest wolność - podkreśla Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Pytanie tylko, jaki to będzie głos, i czy istotnie dojdzie do jakiejś zmiany.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS