Rocznica 4 czerwca bez oficjalnych uroczystości. "Pamięć historyczna jest krótka"

04.06.2018 | Rocznica 4 czerwca bez oficjalnych uroczystości. "Pamięć historyczna jest krótka"
04.06.2018 | Rocznica 4 czerwca bez oficjalnych uroczystości. "Pamięć historyczna jest krótka"
Maciej Knapik | Fakty TVN
04.06.2018 | Rocznica 4 czerwca bez oficjalnych uroczystości. "Pamięć historyczna jest krótka"Maciej Knapik | Fakty TVN

To było zwycięstwo "Solidarności" i porażka PZPR. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze od kilkudziesięciu lat w Polsce częściowo wolne wybory. Warto pamiętać, dzięki komu komunistyczne reżimy upadły w całym regionie.

Marszałek Senatu na początku nie miał ochoty mówić o rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. To może dziwić, ponieważ wtedy - w przypadku Senatu - wybory były całkowicie wolne i wygrane przez antykomunistyczną opozycję. A senatorem - z poparciem Lecha Wałęsy - został Jarosław Kaczyński. Po chwili marszałek jednak się zreflektował.

- Do Senatu wybory były wolne, demokratyczne. Pamiętam ten czas - mówił Stanisław Karczewski. Ale w parlamencie rządzący PiS, żadnych uroczystości nie zorganizował.

- To nie oni (politycy PiS - przyp. red.) byli głównymi bohaterami tego dnia. A skoro nie byli najważniejsi, to po co o tym pamiętać? - ocenia Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

Nie ma też uroczystości rządowych, bo premier mówi, że widzi pewne zalety tamtego kompromisu, ale i wady. - Uważałem, że tamte ćwierć wolne wybory to za mało, że trzeba iść za ciosem - tłumaczy premier Morawiecki.

"To jest nasz wielki sukces"

Uroczystości zorganizowano za to we Wrocławiu. Syn Zbigniewa Brzezińskiego otwierał tam ulicę imienia swojego ojca. Ci co umniejszają rolę 4 czerwca szkodzą wizerunkowi Polski - mówili uczestnicy obchodów. - Oni przyczyniają się do tego mitu, że zmiany zaczęły się przy Murze Berlińskim, a nie wcześniej - ocenił Leszek Balcerowicz, były minister finansów.

W Krakowie odbyło się odsłonienie pomnika pułkownika Kuklińskiego. Tu też można było usłyszeć, że zarówno obrady Okrągłego Stołu - czyli negocjacje opozycji antykomunistycznej z PZPR-em - i częściowo wolne wybory, to niezwykły, bezkrwawy przełom. - Jedna szyba nie została nawet wybita - ocenia Henryk Pach ze Stowarzyszenia imienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

"Pamięć historyczna jest krótka"

Ale młode pokolenie polityków z klubu poselskiego PiS odrzuca taki argument. - Czwarty czerwca to moment, w którym komuna spadła na cztery łapy - mówi Anna Siarkowska. - To nie jest moment, który chciałabym świętować - dodaje.

- Pamięć historyczna jest krótka. Większość młodych ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna to była data - odpowiada na takie słowa Jan Lityński, opozycjonista z czasów PRL i były doradca Bronisława Komorowskiego.

Listy do Komisji Europejskiej

W pracach Okrągłego Stołu uczestniczył między innymi Jarosław Kaczyński. Wtedy u boku profesora Strzembosza, postulującego niezawisłość i apolityczność sądów. W poniedziałek organizacje pozarządowe, a także twórcy i aktorzy, piszą listy do Komisji Europejskiej, by broniła niezawisłości polskich sądów przed upolitycznieniem przez partię Jarosława Kaczyńskiego.

- To, że dwadzieścia dziewięć lat później znów musimy walczyć o demokrację i prawa człowieka jest smutnym paradoksem - komentuje Agnieszka Holland.

Wybory z 4 czerwca były częściowo wolne, bo opozycja mogła obsadzić tylko część mandatów w Sejmie. W pełni wolne wybory odbyły się dwa lata później.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: IPN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS