Referendum, wybory, spór z Unią. 2018 rok w polityce będzie gorący

Referendum, wybory, spór z Unią. 2018 rok w polityce będzie gorącyFakty TVN

Przed nami rok szczególny - mówił w noworocznym w orędziu prezydent. I rzeczywiście, 2018 rok zapowiada się gorąco: referendum w sprawie nowej konstytucji, wybory samorządowe i historyczna rocznica. Rok stulecia niepodległości zaczyna się jednak pełzającą rekonstrukcją rządu i sporem z Unią Europejską.

Referendum w sprawie zmian w konstytucji będzie dla prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku najważniejsze. Ale nawet PiS nie przyjmuje z entuzjazmem pomysłu prezydenta.

Choć rządząca partia nie ma większości konstytucyjnej w Sejmie, to po zmianach w Trybunale Konstytucyjnym i w sądownictwie właściwie nie musi się przejmować, czy jej projekty są zgodne z konstytucją czy nie. Nie musi ryzykować debaty konstytucyjnej, więc w referendum może się zdecydować na ogólne pytania, które niczego nie rozstrzygną. Dla opozycji to i tak byłoby za dużo.

- Jak można mówić o konstytucji w sposób świadomy i adekwatny do sytuacji, kiedy jednocześnie nie przestrzega się starej? Kiedy jednocześnie w tak jasny sposób łamie się przepisy konstytucji, na którą prezydent przysięgał przed Bogiem i ojczyzną? - pyta Cezary Tomczyk (PO).

- Na pewno jest to ciekawy pomysł prezydenta, ale to też pokazuje, że ta dyskusja na temat zmian w konstytucji to jest długa droga - komentuje z kolei Bartłomiej Wróblewski (PiS).

Spór z Europą

Po zmianach w wymiarze sprawiedliwości i po orędziu prezydenckim widać, że w tym roku nie będzie śladu po napięciach na linii PiS-prezydent. Nawet jeśli Andrzejowi Dudzie źle się pracuje z Antonim Macierewiczem.

- Mija rok 2017. Kolejny rok ważnych zmian. To był czas budowy państwa służącego obywatelom – wszystkim bez wyjątku. Czas reform, dzięki którym instytucje i organy państwa będą działać w sposób przejrzysty, pod zwiększoną kontrolą demokratyczną - mówił Andrzej Duda w orędziu.

Jednak zmiany, które chwali prezydent, przerażają Komisję Europejską i w nadchodzącym roku to będzie problem. Zamiast tylko się cieszyć członkostwem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ polska dyplomacja na czele z premierem będzie się tłumaczyła ze zmian, które Zachód uznaje za niedemokratyczne. W styczniu Mateusz Morawiecki ruszy do Brukseli, a wcześniej na Węgry, do Viktora Orbana, który jest przy okazji największym europejskim sojusznikiem Władimira Putina.

- Jesteśmy dzisiaj zakładnikiem kaprysów Viktora Orbana. Z nikim innym nie mamy relacji w Europie - ocenia Sławomir Neumann (PO).

- Decyzja Komisji Europejskiej (o uruchomieniu artykułu 7 - przyp.red.) jest nieszczęściem bardziej dla Unii Europejskiej i jej instytucji niż dla Polski, bo to się skończy kompromitacją Komisji Europejskiej - przekonuje jednak Jarosław Sellin (PiS).

Ten ostry antyeuropejski kurs rządu - także w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej, ale przede wszystkim w sprawie obaw Europy o polską demokrację - może być groźny w obliczu najważniejszych unijnych negocjacji, tych finansowych.

- Kto będzie chciał zawierać koalicję nad podziałem budżetu Unii z kimś, kto został oficjalnie uznany za trędowatego, kto jeszcze nie ma nałożonego knebla, ale już wiadomo, że jest straszliwie parchaty? - pyta retorycznie Ludwik Dorn, były wiceprezes PiS.

Nowe wybory, nowa ordynacja

Pełzająca rekonstrukcja rządu, zapowiadane wyniki prac smoleńskiej podkomisji Antoniego Macierewicza - to też będą ważne punkty w tym roku. Także nowa ordynacja wyborcza i wiążące się z nią obawy opozycji.

- Przypomnę to powiedzenie: urna wyborcza to taka szkatułka, wrzucasz Mikołajczyka, a wychodzi Gomułka. Nie chciałbym, żeby w Polsce w 2018 roku coś takiego się wydarzyło. Ratujmy uczciwe wybory. Mężowie zaufania w każdej komisji. To musi być porozumienie bardzo szerokie - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

- Wybory będą wolne, z zachowaniem wszelkich standardów demokratycznych - przekonuje jednak Stanisław Pięta (PiS).

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS