Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodków na deskach teatru

16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatru
16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatru
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
16.11.2018 | Sztuka, do której scenariusz napisało życie. Bezdomni i dzieci z ośrodkach na deskach teatruJan Błaszkowski | Fakty TVN

Bezdomni w roli rodziców, młodzież z ośrodka wychowawczego w roli dzieci. Sopocki teatr przygotowuje sztukę, do której scenariusz napisało życie. Życie zwykle pisze najbardziej przejmujące scenariusze. Przedstawienie aktorów, którzy po próbie nie wracają do domu, bo go nie mają.

Nie samym chlebem żyje człowiek. Świat Czarka, Beaty i Andrzeja zazwyczaj toczy się między ławką pod chmurką na Monciaku w Sopocie a pobliską jadłodajnią dla bezdomnych. Jednak w ich świecie jest też miejsce na przeżycie, ale nie na takie - byle do jutra, lecz to prawdziwe, duchowe.

- Żeby nas wszyscy nie postrzegali jako typowo osoby bezdomne, tylko że człowiek bezdomny też się może podnieść - mówi Beata, bezdomna aktorka.

Pan Andrzej 10 lat temu stracił nie tylko dach nad głową. - Córka w Londynie od ośmiu lat i dwoje wnuków - mówi. Wnuków jeszcze nie widział.

Praca w teatrze

Bezdomni grają i są w grze. Grupa bezdomnych, podopiecznych Caritas Archidiecezji Gdańskiej, występuje w spektaklu. Na prawdziwych deskach prawdziwego teatru w Sopocie. W sztuce o rodzicach, którzy w pogoni za sukcesem tracą kontakt ze swoimi dziećmi.

W sztuce pod tytułem "Sekret" w dzieci bezdomnych 40-latków wciela się młodzież, też na życiowym zakręcie. Problemy w szkole i nałogi - gdyby nie Caritas, byliby już tam, gdzie ich sceniczni rodzice.

- "Panie Marcinie, te osoby śmierdzą, my nie chcemy". Było trudno, ale po pierwszej próbie te lody zostały przełamane - wspomina Marcin Bednarz, kierownik Młodzieżowej Placówki Wychowawczej Caritas w Sopocie.

Pomysł Caritas to zaproponować bezdomnym start w normalne życie: nie tylko stołówka dla ubogich, ale też codzienne utrzymywanie higieny, spotkania z doradcą zawodowym, regularne próby do spektaklu, aktywność i kontakt z tak zwanym normalnym światem.

- Są skupieni, skoncentrowani, pomagają sobie nawzajem, też przełamują jakiś swój strach - mówi Jadwiga Kościk, reżyserka spektaklu.

Szansa na lepsze życie

Bezdomni poczuli się ważni i potrzebni. Przede wszystkim ktoś w nich dostrzegł kogoś więcej niż bezdomnego, i jeszcze docenił. - Wszystkie dzieci: Wow! Dreszcze mnie przeszły. To było coś pięknego po prostu, dzieciaki mnie tak polubiły - opowiada o reakcji publiczności bezdomny aktor Cezary Siebert.

Cały swój świat mieszczą w torbie i plecaku, z którymi codziennie wędrują przez Trójmiasto. Nocami koczują w opuszczonych ogródkach działkowych. - Nie daj boże, może dzieci by to oglądały. Człowiek by się trochę wstydził, że w tym momencie jest taka sytuacja - opisuje Cezary.

Spektakl ma być pożegnaniem z szałasem i furtką do normalnego życia. - Zaczynamy od mieszkania treningowego w sopockim CiS-ie (Centrum Integracji Społecznej - przyp. red.), zaczynamy od próbnej pracy, i zobaczymy, co będzie dalej - tłumaczy Marcin Bednarz.

Na premierę spektaklu zaprosiliby rodziny, gdy tylko te chciały ich zobaczyć i usłyszeć. - Zawaliłem, ale człowiek może się zmienić - przyznaje Andrzej. - To nasze pierwsze 5 minut - uważa Beata.

To może być ich pierwsza, ale i ostatnia szansa.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS