Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderów

17.10 | Problemy Kaczyńskiego, problemy Schetyny. Powyborczy ból głowy liderówtvn24

Podobno nie chodzi o stanowiska, bo ważna jest Polska. Złośliwi dodają: "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry". W politycznej kuchni po wyborach jest coraz goręcej. Najgoręcej w dwóch gabinetach - Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetyny.

- Ambicje osobiste są bez znaczenia, życie jest krótkie, liczą się wartości, Polska. To jest najważniejsze. A my jesteśmy przyjaciółmi, rozmawiamy - w ten sposób Zbigniew Ziobro opisuje publicznie swoje negocjacje z Jarosławem Kaczyńskim.

Szefowi Solidarnej Polski nie udało się uniknąć lekkiego uśmiechu na twarzy, gdy mówił, że "tu nie chodzi o stanowiska". Zwłaszcza, że elementem gry o wpływy i stanowiska jest na przykład wywiad Patryka Jakiego, bliskiego współpracownika Ziobry. Wywiad, w którym pada jasna deklaracja, że to prezes PiS-u powinien być premierem, a nie Mateusz Morawiecki.

"Przed nami, mówiąc oględnie, nie najłatwiejszy czas i dlatego dla dobra sprawy musimy podejmować przemyślane i optymalne decyzje" - uważa Patryk Jaki, eurodeputowany z list PiS-u.

- Dzisiaj decyzja jest taka, że premierem jest Mateusz Morawiecki - zapewnia Joachim Brudziński, eurodeputowany PiS.

Gra z ambitnym koalicjantem to dziś największy problem Jarosława Kaczyńskiego, bo walka o przejęcie kontroli nad Senatem wydaje się być dla rządzącej partii przegrana. Co najmniej dwóch senatorów Koalicji Obywatelskiej odmówiło już przejścia na stronę PiS-u, choć Prawo i Sprawiedliwość już nawet nie ukrywa, że kusi. - Moje drzwi do gabinetu były otwarte przez całą kadencję. Ja nie zamykam tych drzwi. Jeśli ktoś chce ze mną rozmawiać, one były, są i będą zawsze otwarte - przekonuje Stanisław Karczewski, obecny marszałek Senatu.

- Musiałby do końca życia żyć z piętnem, tego że poszedł na brudny układ - tak o senatorze, który ewentualnie dałbym się na mówić na transfer do PiS-u wypowiada się Bogdan Klich, senator i były minister obrony narodowej.

- To kuszenie z różnych stron będzie, ale ja o swoich senatorów jestem bardzo spokojny - zapewnia z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Kto marszałkiem?

W środę Grzegorz Schetyna wycofał się z forsowania na marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

- Nie może być tak, że ten scenariusz będzie pisał sam Grzegorz Schetyna, bo - jak widać szanowni państwo - ostatnio nie najlepiej wychodzi mu pisanie scenariuszy - mówi Robert Biedroń, eurodeputowany Wiosny.

Grzegorz Schetyna poinformował również, że funkcja marszałka Senatu zostanie uzgodniona przez wszystkich partnerów. Do czasu, kiedy stanowisko marszałka Senatu nie zostanie uzgodnione, nie będzie powyborczego rozliczenia w partii Grzegorza Schetyny.

Przynajmniej na jakiś czas, bo politycy tej partii używają określania "trójskok", gdy mówią o kalendarzu działań.

Najpierw w porozumieniu z całą opozycją ma nastąpić przejęcie kontroli nad Senatem. Potem Koalicja Obywatelska ma wybrać szefa klubu parlamentarnego, a w końcu mają nastąpić wybory szefa Platformy. Na razie aktualną datą jest styczeń.

- Jesteśmy parę dni po wyborach. Na razie najważniejszym priorytetem jest dobre ułożenie klubu senackiego - tłumaczy Małgorzata Kidawa-Błońska, która w kampanii była kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera.

Problem, o którym po cichu mówią nawet wewnętrzni przeciwnicy Schetyny, polega głównie na braku oczywistej alternatywy. Choć w partii kipi, to nie ma tu oczywistego następcy dla obecnego przewodniczącego. Jest kilka wariantów.

Giełda nazwisk

Tak zwani "młodzi" jako szefa widzieliby Borysa Budkę lub Sławomira Nitrasa. Są zwolennicy ewolucji, którzy forsują na następce Schetyny Małgorzatę Kidawę Błońską. Czwartą osobą, która miała by przejąć po Grzegorzu Schetynie schedę, jest Rafał Trzaskowski, obecny prezydent Warszawy. Mówi się również o Bogdanie Zdrojewskim, który uchodzi za głównego krytyka obecnego przewodniczącego Platformy.

- Bardzo wielu parlamentarzystów i parlamentarzystek zachęca mnie do takiej decyzji. Oczywiście, rozważam start w tych wyborach - mówi o ewentualnej walce o stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Grzegorz Schetyna skupia się na razie na Senacie. Na piątek zwołał do Warszawy wszystkich nowych senatorów Platformy. Rozmowy z PSL-em i Lewicą o kandydacie na marszałka mają ruszyć po weekendzie.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS