Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawki

23.07.2018 | Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawki
23.07.2018 | Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawki
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
23.07.2018 | Prawnicy Senatu nie zostawiają suchej nitki na ustawie o SN. Proszą senatorów o poprawkiJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Senaccy prawnicy ostrzegają przed najnowszą nowelizacją. Na nowych pomysłach w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym nie zostawiają suchej nitki. Piszą wprost o złamaniu konstytucji i proszą senatorów o poprawki. Wiceminister sprawiedliwości uważa, że poprawki są niepotrzebne. Wie też kto nadaje się na nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

To co przegłosowali senatorowie PiS-u na posiedzeniu komisji, niezależne biuro legislacyjne senatu wcześniej skrytykowało. "Analiza postanowień ustawy może zostać uznana jako złamanie konstytucyjnej zasady państwa prawnego" - stwierdza doktor Marek Jarentowski z Biura Legislacyjnego Senatu.

Można by się więc spodziewać zażartej dyskusji podczas posiedzenia komisji. Ale dyskusji nie było. Zamknęło ją oświadczenie. Jego stwierdzenie, że poprawki są niepotrzebne, nawet jeśli uznają je za konieczne apolityczni eksperci, przekonało senatorów PiS-u. Na tyle, że nawet nie zabierali głosu w dyskusji, czemu przyglądał się europoseł PiS-u i przy okazji rzecznik dyscypliny w tej partii. - Ja, jako profesor prawa z natury jestem ciekaw takich rozwiązań - mówi Karol Karski z PiS.

- Gdyby teraz padło polecenie od prezesa, by łapać pytona, to byście się państwo tam udali i nawet go zjedli - stwierdza Jan Rulewski, senator z ramienia PO.

- Te wszystkie zmiany w TK i w SN, a także ułaskawianie na każdym etapie przez prezydenta, to wszystko ma zagwarantować tej ekipie pozorną bezkarność - tłumaczy profesor Marek Chmaj.

- To jest ustawa dobijająca niezależny wymiar sprawiedliwości w Polsce - przekonuje Bogdan Klich.

- Możemy się pięknie różnić, ale nie próbujmy się przekonywać. Ja już swoje zdanie wyraziłem a to, że pan, albo pani Gersrdorf jesteście innego zdania... trudno. Takie jest życie - mówi Łukasz Piebiak z PiS.

Krewni i znajomi Ziobry

Ta polityczna aktywność Łukasza Piebiaka, wiceministra sprawiedliwości, jest znacząca. Tak wiceminister mówi o Małgorzacie Manowskiej: - To, że ona jeszcze nie jest sędzią Sądu Najwyższego, to jest zaskakujące. Na razie Małgorzata Manowska jest dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, co zawdzięcza Zbigniewowi Ziobrze. Za poprzednich rządów PiS-u była wiceministrem w resorcie Zbigniewa Ziobry. Teraz w Onecie przyznaje, że chce być sędzią Sądu Najwyższego, ale nie chce odpowiedzieć na pytanie czy zostanie pierwszą prezes. - Żeby koleżanki Ziobry zostały prezesami sądów, jak w Krakowie, żeby koleżanka z rządu została pierwszą prezes... no i chodzi o pokazanie prezydentowi, że nie decyduje. Że dostanie kandydatów tak, by z kapelusza zawsze wyskoczył ktoś autoryzowany przez Ziobrę - mówi Michał Szczerba z PO. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego uznało, że zgodnie z Konstytucją to Małgorzata Gersdorf jest i będzie pierwszą prezes Sądu Najwyższego jeszcze dwa lata.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Polsce w Redzikowie otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle, że od lat - ma już Rumunia. Także w Rumunii powstaje największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS