Polska może zostać wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

21.06.2018 | Polska może zostać wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
21.06.2018 | Polska może zostać wykluczona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Maciej Knapik | Fakty TVN
21.06.2018 | Polska może zostać wykluczona z Europejskiej Sieci Rad SądownictwaMaciej Knapik | Fakty TVN

Delegacja europejskich sędziów z wizytą w Polsce. Są zaniepokojeni i przyjechali z listą pytań. Polska może zostać wyrzucona z ważnej europejskiej instytucji.

Czwartkowe spotkanie trwało ponad dwie godziny. Z jednej strony nowa Krajowa Rada Sądownictwa, z drugiej - przedstawiciele Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.

- Było znakomite, było owocne, wymieniliśmy poglądy, odpowiadaliśmy na pytania - skomentował Wiesław Johann, wiceprzewodniczący KRS.

- Zapewniam pana, że jest wspaniała atmosfera i pełne zrozumienie - stwierdził Maciej Mitera z KRS. - Polskie sądownictwo spełnia standardy europejskie - dodał.

- Nie ma żadnego powodu dla usuwania Polski. Oni chcą nas karać za reformy - oceniła Krystyna Pawłowicz.

Kiedy sędzia Johann to mówił, to w rękach trzymał dokument z pytaniami od swoich europejskich kolegów. Czy KRS liczy się z możliwością usunięcia z organizacji?

"Standardy europejskie są spełniane"

W punkcie czwartym agendy spotkania czytamy o zasadniczym wymogu europejskiego stowarzyszenia, że co najmniej połowa rady sądownictwa powinna składać się z sędziów wybranych przez społeczność sędziowską. Tymczasem członków-sędziów do polskiego KRS-u w całości wybrał Sejm. Prawnicy i opozycja wielokrotnie mówili, że taki wybór łamie europejskie zasady i polską konstytucję.

- Standardy europejskie spełniane są lepiej, niż w niektórych europejskich krajach - stwierdził Stanisław Piotrowicz.

To nie była zwykła delegacja. Do Polski przyjechał sam przewodniczący tej europejskiej instytucji. Czy polski KRS przestanie być jej członkiem?

- Jest taka możliwość. Nie mówię, że tak się stanie na pewno, bo to zależy od naszych członków, ale jesteśmy tu w tej sprawie - tłumaczy prezes Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk.

Głosy krytyki

Już w oświadczeniu z początku czerwca europejscy sędziowie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa napisali o rosnącym zaniepokojeniu sytuacją w Polsce. Z dokumentu wynika, że będzie rozważane, czy KRS pozostanie członkiem tej europejskiej struktury.

- Właśnie w ten sposób PiS wyprowadza Polskę z obszaru funkcjonowania państw demokratycznych - skomentowała całą sytuację Kamila Gasiuk-Pihowicz.

KRS tymczasem zajęła się związkami partnerskimi. Wydała tu negatywną opinię, bo zdaniem członków Rady ustawodawca jest związany nakazem preferencyjnego traktowania heteroseksualnego małżeństwa. - Dla mnie usankcjonowanie związków partnerskich jest nie do przyjęcia - stwierdził Wiesław Johann.

Autorzy ustawy o związkach partnerskich, czyli posłowie Nowoczesnej, nie kryją oburzenia. - Ma się wrażenie, że to jest kościelna rada sądownictwa - mówiła Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Przedstawiciele europejskiego sądownictwa spotkali się także z rzecznikiem praw obywatelskich i przedstawicielem sędziów krakowskich, którzy protestują wobec zmian w sądownictwie. Spotkali się też z sędziami Sądu Najwyższego, w tym z prezes Małgorzatą Gersdorf, która już trzeciego lipca ma być usunięta ze stanowiska. To, jak napisała w oświadczeniu, "w sposób oczywisty narusza zasadę nieusuwalności sędziów".

W czwartek do dymisji podał się rzecznik Sądu Najwyższego - sędzia Michał Laskowski - nie chce reprezentować sądu po zmianach.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS