Polska chce wydać 10 miliardów na okręty podwodne. Trzy oferty na stole, Francuzi z poważnym atutem


W tej chwili polska marynarka wojenna nie dysponuje żadnym nowoczesnym okrętem podwodnym. Do przetargu na nowy sprzęt dla wojska za 10 miliardów złotych stanęły trzy firmy, w tym jedna z Francji. Francuska minister obrony Florence Parly zapowiada, że "nie wypuści z rąk tej sprawy". Podpisanie nowego kontraktu złagodziłoby napięcie powstałe po zerwaniu w ostatniej chwili umowy na dostawę caracali.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Są niewidzialne i mogą zaatakować z zaskoczenia. Okręty podwodne to kluczowy element nowoczesnego pola bitwy. We flotach całego świata krąży powiedzenie, że są dwie grupy okrętów: okręty podwodne i okręty-cele. - Jest to środek walki, który po zanurzeniu jest niemożliwy do wykrycia. Jest to okręt, który działa z niewiadomego miejsca i w niewiadomym czasie - tłumaczy kontradmirał Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl.

Katastrofalny stan marynarki

Na razie polska armada składa się jedynie pięciu jednostek. A właściwie czterech, bo ciągle remontowany ORP "Orzeł" został uszkodzony podczas niedawnego pożaru. Pozostałe mają kilkadziesiąt lat. - Stan polskiej marynarki, zwłaszcza okrętów podwodnych, jest katastrofalny. Ostatni pożar z września pokazuje, że te działania muszą być jak najszybsze - podkreśla Wojciech Skrukiewicz, poseł PiS i wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej. ORP "Orzeł" i jego załoga miały być pomostem łączącymi stare czasy z nowymi. Pomost jednak z hukiem się zawalił. Jak wskazują wojskowi, nawet zakup nowych okrętów nie stworzy z polski morskiej potęgi militarnej. - Jeżeli będziemy mieli dziurę gdy okrętów nie będziemy posiadali, to nawet jeżeli je kupimy i one będą najlepsze na świecie, to bardzo długo nie będziemy potrafili z nich skutecznie korzystać - ostrzega kmdr Janusz Walczak, były rzecznik prasowy Marynarki Wojennej RP. Do 2030 roku Polska ma zakupić trzy nowoczesne okręty podwodne. Na stole leżą trzy oferty - francuska, niemiecko-norweska oraz szwedzka.

Francuzi zdeterminowani

Oferta francuska ma jeden poważny atut - rakiety manewrujące. Są one zdolne niszczyć cele w odległości kilkuset kilometrów. - Potrzebujemy broni odstraszania. Coś co zapobiegnie konfliktowi, a nie coś, co będzie wykorzystywane w czasie konfliktu. Rakiety manewrujące są właśnie takim środkiem - wskazuje kmdr Maksymilian Dura. Z zalet swojej oferty zdaje sobie sprawę francuska minister obrony. Kontrakt z Francuzami mógłby być nowym otwarciem po sprawie z niedoszłym do skutku przetargiem na caracale. - Nie wypuszczę z rak tej sprawy dopóki nie zostanie ostatecznie zamknięta. Możecie liczyć na moja determinację - zapowiedziała Florence Parly, francuska minister obrony. O wyborze zwycięskiej oferty przesądzi umowa offsetowa. - Z naszego punktu widzenia jest bardzo istotne zaangażowanie polskiego biznesu. Czy niemieckie i francuskie firmy zaproponują kooperację z polskimi stoczniami, czy też nie. To jest rzecz kluczowa - podkreśla poseł Skrukiewicz.

Na nowe okręty Polska chce wydać 10 miliardów złotych.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS