"Pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje". Wiceszef MON ma diametralnie inne zdanie

26.03.2017 | "Pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje". Wiceszef MON ma diametralnie inne zdanie
26.03.2017 | "Pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje". Wiceszef MON ma diametralnie inne zdanie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
26.03.2017 | "Pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje". Wiceszef MON ma diametralnie inne zdanieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Śmigłowce dla armii to podstawa, ale dla ministra MON to niezupełnie sprawa priorytetowa. Po unieważnieniu przetargu i dyplomatycznej awanturze w sprawie francuskich caracali oraz po wielokrotnych zapewnieniach Antoniego Macierewicza, że śmigłowce lada chwila będą - wspomnianych wciąż nie ma. Terminy są przesuwane, a wiceminister obrony zmienia front i mówi, że tak właściwie to ich znaczenie jest nawet nie drugorzędne - a dziesięciorzędne.

Przetarg na śmigłowce typu Caracal miał być kluczowym przetargiem dla polskiej armii. Polscy żołnierze mieli się szkolić z ich użyciem już od kilku miesięcy. Ale jak dotąd śmigłowców nie ma, zaś sam ich zakup najwyraźniej już nie jest dla resortu obrony priorytetem.

Sprawa nie tak dużej wagi

- Nie bardzo rozumiem zainteresowanie państwa śmigłowcami, które z punktu widzenia operacyjnego maja dla polskich Sił Zbrojnych dziesięciorzędne znaczenie. Są wiele ważniejsze kwestie - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki. Wicemister twierdzi też, że w tym najbliższym tygodniu do resortu powinny wpłynąć oferty firm, które będą chciały startować w przetargu na śmigłowce.

Ale ile potrwa analiza tych ofert, kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty - tego wciąż nie wiadomo. Wiceminister tłumaczy, że "każda oferta to jest kilkanaście tysięcy stron" oraz że analiza tak "ogromnego materiału" to niełatwa i w żadnym razie szybka sprawa.

Z planów nici

Tyle, że w kampanii sam szef resortu obrony zakup śmigłowców uznawał za jeden z najważniejszych tematów. Już jako minister w trakcie takich roboczych wizyt deklarował, że zakup nowych maszyn to sprawa kluczowa dla armii i polskiej gospodarki. Były plany i harmonogram dostaw.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w październiku 2016 roku obiecywał, że w tym samym roku "zostaną dostarczone przynajmniej pierwsze dwa helikoptery z Mielca". Do końca ubiegłego roku z kolei dwa śmigłowce miały dostać do szkoleń i ćwiczeń siły specjalne - w trybie nadzwyczajnym. Minęły miesiące, a maszyn jak nie było, tak nie ma.

Teraz resort obrony przyznaje, że poza oficjalnym przetargiem na zakup helikopterów dla wojsk specjalnych i marynarki wojennej nie toczą się żadne negocjacje w sprawie dostarczenia armii śmigłowców w trybie pilnym, poza przetargowym - właśnie do szkoleń i ćwiczeń.

Kluczowe znaczenie

- Współczesne pole walki bez śmigłowców praktycznie nie istnieje. Nauczyliśmy się tego podczas ostatnich konfliktów i misji, które przeprowadziliśmy - tłumaczy były dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej kmdr Janusz Walczak. - Antoni Macierewicz już kompletnie stracił poczucie rzeczywistości i kontrolę nad hierarchią własnego resortu. To bardzo niepokojące, bo dotyczy to bezpieczeństwa Polski - mówi Robert Tyszkiewicz z Platformy Obywatelskiej.

Poprzedni przetarg na zakup pięćdziesięciu caracali szef MON unieważnił. Teraz jest mowa o zakupie szesnastu śmigłowców, które maja zastąpić wysłużone Sokoły, czy MI14. Helikoptery, którym wkrótce skończą się resursy. Ta przerwa generacyjna jest oforman i za chwilę staniemy przed problemem, że nie będzie na czym latać.

W tej chwili natychmiast trzeba wymienić co najmniej kilkanaście śmigłowców. W najgorszym stanie są te, które posiada marynarka wojenna. To maszyny mające co najmniej 20 lat.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS