"Dużo, często, toksycznie". Alarmujące dane o piciu Polaków

26.06.2019 | "Dużo, często, toksycznie". Alarmujące dane o piciu Polaków
26.06.2019 | "Dużo, często, toksycznie". Alarmujące dane o piciu Polaków
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
26.06.2019 | "Dużo, często, toksycznie". Alarmujące dane o piciu PolakówJarosław Kostkowski | Fakty TVN

We Włoszech, we Francji, a nawet w Rosji spożycie alkoholu spada. Nad Wisłą przeciwnie. Polacy piją coraz więcej alkoholu - został pobity rekord z czasów PRL. Wyroby alkoholowe w Polsce są tanie i wypijane hektolitrami. Niektórzy od wychylenia kieliszka zaczynają dzień.

Dobrze jest, jak jest okazja do picia. Nie jest jednak konieczna. To, jak piją Polacy, można opisać w trzech słowach. - Dużo, często, toksycznie - twierdzi Adam Piotrowski z Miejskiego Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej w Łodzi.

Pobiliśmy już rekord picia z czasów PRL-u. W latach 70. przeciętny Kowalski (powyżej 15. roku życia) wypijał 5 litrów czystego alkoholu rocznie. W 2017 było to już 11 litrów - tak wynika z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To prawdziwe morze procentów, a na horyzoncie widać nowy rekord.

- Światowa Organizacja Zdrowia pokazywała 3-4 lata temu Polskę jako kraj, w którym w 2020 roku spożycie alkoholu może sięgnąć 12,5 litra. To jest jeden z powodów, dla których należałoby ogłosić alarm - ocenia Krzysztof Brzózka, były prezes Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Picie przed pracą

Codziennie trzy miliony Polaków kupują małpki, czyli butelki alkoholu o pojemności 100 mililitrów lub 200 mililitrów. Rocznie Polacy kupują aż miliard takich buteleczek.

- Niektórzy właśnie przed pracą. Nawet i o piątej rano mamy klientów - mówi sprzedawczyni w sklepie monopolowym.

Konsekwencje takiego picia to nie tylko kac. Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie tych, co piją za dużo, wydaje od 8 do 10 procent swojego budżetu, czyli około 8 miliardów złotych.

Noc z wtorku na środę w izbie wytrzeźwień w Łodzi spędziło 40 osób, a to przecież środek tygodnia.

- Większość pije dlatego, że im się to podoba. Oni sami to deklarują. "Napiłem się, miałem słabą wolę, no i poszło", tacy też są, ale to kilku. Cała reszta pije dlatego, że im się podoba - opisuje Adam Piotrowski.

Piją też młodzi

Rynek mocnych alkoholi w Polsce jest wart 11 miliardów złotych. Ponieważ jesteśmy bogatsi, sięgamy po alkohole z wyższej półki.

- Sprzedaż wódki spada, natomiast rośnie w innych kategoriach, na przykład whiskey - informuje Witold Włodarczyk, prezes zarządu Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

- Chcemy się uważać, i czasem nawet jesteśmy tak przedstawiani, jako naród pijący na sposób taki europejski i cywilizowany, ale niestety (tak nie jest - przyp. red.) - ocenia Krzysztof Brzózka.

Po alkohol sięgają też coraz młodsi. Inicjacja picia w Polsce niekiedy następuje w 12 roku życia.

O tym, jak straszne jest to, do czego prowadzi częste picie, w szczerej rozmowie z Magazynem TVN24 powiedział aktor Borys Szyc. - To jest bardzo silna choroba, silniejsza od miłości - przekonywał.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS