"Płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało"


Liderzy obecni na szczycie G7 we Francji ustalili, że przekażą co najmniej dwadzieścia milionów dolarów na pomoc w walce z pożarami w Brazylii, a słynny aktor Leonardo DiCaprio zadeklarował kwotę pięciu milionów dolarów. W sumie w tym roku w Puszczy Amazońskiej wybuchło około 78 tysięcy pożarów - to dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Około połowa z nich wznieciła się w sierpniu. Ekolodzy alarmują: płoną nasze ostatnie płuca.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" W TVN24GO

Lasy amazońskie odpowiadają za produkcję jednej piątej tlenu na świecie. Pochłaniają gigantyczne ilości produkowanego przez nas dwutlenku węgla i są bezcennym ekosystemem, w którym żyją zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. O ratowanie tego bezcennego dziedzictwa apelują politycy i gwiazdy.

- Las Amazoński jest niezbędną częścią naszej historii ziemi, naszej tożsamości jako Brazylijczyków. Nasze bogactwo jest niezmierzone, zarówno jeśli chodzi o bioróżnorodność, jak i o zasoby naturalne - powiedział prezydent Brazylii Jair Bolsonaro.

Podczas transmisji przemówienia prezydenta na ulicach brazylijskich miast trwały protesty przeciwko jego polityce. Zdaniem demonstrantów Bolsonaro do tej pory traktował lasy amazońskie jako przeszkodę w gospodarczym rozwoju Brazylii. Zezwalał na wypalanie i karczowanie puszczy, by powiększać pola, na których uprawiana jest soja lub olej palmowy, lub przeznaczać ziemię na bardzo dochodową hodowlę bydła.

- To bardzo ważne, byśmy byli w tym momencie na ulicach i sprzeciwiali się dewastowaniu naszego kraju i świata, bo Amazonia jest światowym dziedzictwem. To, co dzieje się w naszym kraju, jest niedopuszczalne. Rząd niszczy naszą ziemię, nasze bogactwa i ludzi, którzy zamieszkują te tereny od tysięcy lat - skomentowała Bruna Brasil, mieszkanka Rio de Janeiro protestująca w obronie Puszczy Amazońskiej.

Po licznej fali krytyki i międzynarodowej presji prezydent Jair Bolsonaro podpisał dekret, który ma usprawnić walkę z pożarami amazońskich lasów.

Według ekologów to może być klimatyczna katastrofa

Ekolodzy mówią o nieodwracalnych skutkach tej katastrofy. Wypalony obszar dżungli jest tak duży, że nie wiadomo, czy będzie się ona w stanie sama zregenerować. Od początku roku zanotowano prawie 80 tysięcy pożarów, które w ciągu minuty pochłaniają około hektar lasów.

- Najpierw zakładaliśmy, że mamy czas do 2050 roku, zanim odczujemy skutki zmian klimatycznych. Potem dotarło do nas, że mamy trzydzieści lat, dziesięć, a w końcu, że musimy działać już teraz, bo płoną nasze ostatnie płuca. Czas ucieka nam szybciej, niż się zdawało - ocenił Felipe Cortines ekolog i aktywista Extinction Rebellion.

Leonardo DiCaprio w poniedziałek zadeklarował przekazanie na walkę z pożarem w Amazonii pięć milionów dolarów.

- Byłem w Amazonii, mieszkałem tam, i zdaję sobie sprawę nie tylko z jej wagi dla klimatu, ale także z piękna jej bioróżnorodności. To wielka tragedia. Natychmiast poczułem się przygnębiony i wielu ludzi podziela moje uczucia - skomentował aktor.

Wtóruje mu aktorka Angelina Jolie. - Wszyscy jesteśmy świadomi, jak ważne są lasy deszczowe. Pamiętam, że rozmawiałam o tym z mamą, gdy miałam sześć lat, i nie spodziewałam się, że kiedyś dojdziemy do takiego momentu, że nie będziemy w stanie chronić tego miejsca. Tym, którzy robią tam interesy, powinniśmy przypominać, by nie przedkładali ich nad ludzkie życie, nad tlen i naszą przyszłość. To absurdalne - powiedziała Jolie.

Amazonia była jednym z tematów poruszonych na szczycie G7 w Biarritz. Przywódcy najbogatszych państw świata chcą przekazać co najmniej 20 milionów dolarów na wsparcie Brazylii w usuwaniu skutków pożaru. Również Unia Europejska chce udzielić pomocy - podzieli się z Brazylią danymi satelitarnymi. Umożliwi to precyzyjne mapowanie obszarów zajętych żywiołem.

Autor: Monika Krajewska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS