PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski

18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski
18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa Polski
Maciej Knapik | Fakty TVN
18.10.2017 | PiS ostrożnie komentuje, ksiądz poucza w sieci. Echa wywiadu prymasa PolskiMaciej Knapik | Fakty TVN

Musimy otworzyć się na uchodźców - mówi prymas Polski i ma jasną wiadomość nie tylko dla chrześcijan, ale także dla swoich księży. - Każdy, kto pójdzie na demonstracje przeciwko imigrantom, będzie suspendowany - dodaje arcybiskup Wojciech Polak. Jak te słowa komentują politycy rządzącej partii i inni duchowni?

"Chrystus cierpi w uchodźcach i musimy się na tych uchodźców otworzyć. (...) Nie chodzi o zwyczajne otwarcie granic bez żadnej kontroli, ale mądrą, systemową pomoc, którą możemy i powinniśmy dać, i która nie będzie dla nas żadnym zagrożeniem" - powiedział w Tygodniku Powszechnym prymas Polski abp Wojciech Polak.

- To, co zostało powiedziane przez księdza prymasa, my to znajdujemy w Ewangelii - dodaje ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ostrożne komentarze

Politycy PiS-u niechętnie jednak komentują te słowa.

- Prymas jest uczestnikiem polskiego życia publicznego i zabiera w nim głos - mówi wicepremier Piotr Gliński. - Wsłuchuje się we wszystkie wypowiedzi i nie ze wszystkimi się zgadzam - dodaje ogólnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Politycy PiS jednak wielokrotnie jasno mówili, co sądzą o przybyszach z Bliskiego Wschodu. W październiku 2015 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński straszył, że uchodźcy przenoszą groźne dla Europejczyków "rożnego rodzaju pasożyty pierwotniaki", a szef MSWiA Mariusz Błaszczak twierdził w czerwcu, że uchodźcy "tworzą zamknięte enklawy, które są naturalnym zapleczem terroryzmu".

Swego czasu nawet na oficjalnym profilu partii w internecie apelowano, by "nie dać sobie wmówić, że niechęć do uchodźców to coś złego". Wpis szybko zniknął.

- Grają emocjonalnie specjalnie, żeby ludzi obcokrajowcami straszyć - uważa Ryszard Petru z Nowoczesnej. - Od sączona od dwóch lat propaganda - dodaje Borys Budka z PO.

Kościelny dwugłos

Ale i w kościele są różne stanowiska. Uchodźcami straszył między innymi ks. Tadeusz Rydzyk, a także ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz, który w środę w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl stwierdził, że "inwazja Arabów (...) ma na celu wprowadzenie w Europie prawa szariatu".

To wyraźna kontra także do papieża, który podarował ONZ pomnik anioła plączącego nad małym uchodźcą, który utonął w morzu. Inni duchowni w imigracji pomagają.

- To jest pomoc medyczna, to jest pomoc duchowa, to jest pomoc administracyjna w załatwianiu nawet dokumentów pobyt pobytu – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Skąd ten dwugłos w polskim kościele?

- To nie kościół zawładnął władzą, tylko władza chce zawładnąć kościołem – twierdzi bp Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Jest też jasny głos prymasa w sprawie zaangażowania księży w spór o uchodźców. "Jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany" - podkreśla arcybiskup Polak.

Ale te słowa spotkały się z odpowiedzią innych księży. " Nie ma 'mojego kościoła' i 'moich księży"'- pisze ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, a "Tygodnik Powszechny" nazywa "homo tygodnikiem".

Spór z Unią

Odpowiadamy przede wszystkim za bezpieczeństwo Polaków - powtarza rząd, ale trzeba pamiętać, że Polska jest w strefie Schengen i jeśli ktoś dostał się do Europy, to i do Polski bez przeszkód może wjechać.

Jednocześnie PiS prowadzi spór polityczny i medialny z Unią o relokację uchodźców. KE ostrzega, że jeśli Polska, Węgry i Czechy nie zmienią swojego nastawienia, to skarga na odmowę przyjmowania uchodźców trafi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

W środę odbędzie się kolacja Grupy Wyszehradzkiej z szefem Komisji Europejskiej. Do Brukseli poleciała premier Szydło. Uchodźcy mogą być głównym tematem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS