Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny

22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny
22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjny
Katarzyna Sławińska | Fakty TVN
22.06 | Pękająca Unia Europejska. Pogłębia się kryzys imigracyjnyKatarzyna Sławińska | Fakty TVN

Przywódcy szesnastu państw przyjadą do Brukseli na spotkanie w sprawie migracji. Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, nie jadą. Krytykują, ale wolą stać z boku. Szczyt jest nieformalny.

Kolejny pełen imigrantów statek u włoskich wybrzeży i kolejne zdecydowane "nie" populistycznego rządu Włoch. - Moim zadaniem jest ochrona granic tego wspaniałego kraju, który nie może się stać obozem uchodźców - stwierdza Matteo Salvini, minister spraw wewnętrznych we Włoszech.

Ostre stanowisko Włoch, ostre antyimigranckie prawo na Węgrzech i groźba buntu w rządzie Angeli Merkel sprawiły, że problem migracji wraca, jako jeden z najtrudniejszych i najbardziej Unię dzielących. W niedzielę szesnastu unijnych przywódców spotka się na szczycie w Brukseli, by szukać rozwiązań. Bez Polski.

- Intencją Komisji Europejskiej, która zapraszała na to spotkanie wszystkie państwa Unii Europejskiej, było odgrzanie starych pomysłów związanych z relokacją uchodźców, którym się sprzeciwiamy - mówi Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

- Rząd PiS postawił Polskę w korytarzu przed salą, w której zapadają decyzje - komentuje sprawę Marcin Kierwiński z PO.

"Nieuczestniczenie w spotkaniach jest złym krokiem"

Nieformalne rozmowy zbojkotowała cała Grupa Wyszehradzka, która od kilku lat nie zgadza się na przyjmowanie uchodźców. Coraz bardziej w kontrze do unijnej polityki występują też nowe populistyczno-prawicowe rządy Austrii i Włoch, ale ich przywódcy na spotkaniu będą.

- Nieuczestniczenie w spotkaniach jest złym krokiem, bo projekt europejski oparty jest o dialog, o porozumienie, o szukanie rozwiązań - mówi były wiceminister spraw zagranicznych Marek Grela.

W tym europejskim projekcie o dialog coraz trudniej, a dzieli też propozycja Francji i Niemiec, o stworzeniu osobnego budżetu strefy euro, co może oznaczać mniej pieniędzy dla krajów spoza tej strefy, a więc też Polski.

Reforma nie może odbywać się kosztem Unii jako całości, jedności i spójności europejskiej - stwierdza Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta RP.

- Państwa strefy euro nie widzą w tym kontekście wspólnych interesów z państwami, które nie chcą się w rozsądnym czasie integrować ze strefą euro - komentuje prof. Artur Nowak-Far z SGH w Warszawie.

"Polska jest na uboczu"

W polskim rządzie pojawiają się głosy, że bogate kraje unii próbują "piętnować" Polskę i ograniczać unijny budżet w związku z konfliktem o praworządność. We wtorek, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wysłuchanie w sprawie łamania unijnych wartości. Polskie argumenty przedstawi wiceszef MSZ.

- Co prawda, zmiany w zakresie wymiaru sprawiedliwości mają istotny charakter, ale nie naruszają zasady praworządności, więc nie ma powodu, by kontynuować ten toksyczny spór - stwierdza Konrad Szymański.

Końca sporu na razie nie widać. Widać pozycję Polski w Unii.

- Polska jest na uboczu i to w różnych sprawach, które są dla Polski ważne - mówi Jan Cieński, dziennikarz "Politico".

Premier Morawiecki w przyszłym tygodniu jedzie do Brukseli na szczyt wszystkich unijnych przywódców. Na stole - migracja i plany osobnego budżetu strefy euro.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze, i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS