Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"

Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"
Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"
Marek Nowicki | Fakty TVN
Zdobywają szczyty. "W obliczu skrajnych wydarzeń człowiek stwierdza, że trzeba robić rzeczy fajne"Marek Nowicki | Fakty TVN

Pacjentki, które pokonały raka, stawiają na aktywne życie. W niedzielę maszerowały po Karkonoszach pod hasłem "Zdobywać szczyty". Wspierają się wzajemnie, walczą z przeciwnościami i zwyciężają.

Na górskim szlaku w Karkonoszach spotkały się kobiety po przejściach, a dokładnie po wieloletniej, ciężkiej i wygranej walce z rakiem. Kobiety, które na różnych etapach chorowania musiały zmagać się ze swoimi słabościami.

Pani Violetta Wensierska opowiedziała jak wyglądało jej życie podczas leczenia. Miała wiele zabiegów i operacji, a w tym także naświetlanie i brachyterapię. Podkreśliła, że tak, jak jej koleżanki, w trakcie choroby przytyła, straciła rzęsy i brwi.

Pani Agnieszka Zyglarska walkę z rakiem toczyła przez osiem lat i zwyciężyła. - Chorowałam dwa razy na raka piersi. Pierwszy raz zachorowałam w wieku 32 lat w 2011 roku. Po pięciu latach leczenia pierwszego raka, zachorowałam na drugiego, w drugiej piersi. Później jeszcze miałam wycinane profilaktycznie jajniki - opowiedziała.

W niedzielę kobiety maszerowały po Karkonoszach pod hasłem "Zdobywać szczyty". W 2017 i 2018 roku razem z Akademią Walki z Rakiem działającą przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, wybrały się w rejs po Bałtyku.

"Chodzi o to, żeby żyć, zanim się umrze"

Pani Barbara Duret podkreśla, że w walce z rakiem ważna jest świadomość kruchości życia.

- Najważniejsze było dla mnie to, że uświadomiłam sobie własną śmiertelność, nad czym na co dzień się nie zastanawiamy. Za tym poszła zmiana stylu życia - powiedziała.

Choroba i związane z nią cierpienie, paradoksalnie, dla wielu osób staje się dobrą okazją do uporządkowania swoich spraw. Do zrobienia tego, na co często do tej pory brakowało czasu.

- Mimo bardzo trudnego leczenia, można dalej cieszyć się życiem. A nawet podejmować wyzwania, o których wcześniej nie było mowy, bo to życie lepiej smakuje - podkreśliła Anna Marlęga-Woźniak koordynatorka Akademii Walki z Rakiem przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

Rak to druga po chorobach układu krążenia przyczyna zgonów. Każdego roku lekarze wykrywają go u ponad 160 tysięcy osób.

Na szczęście z każdym rokiem mamy coraz skuteczniejsze leki, dzięki którym osoby z nowotworami mogą cieszyć się życiem coraz dłużej.

- Myślę, że w obliczu takich skrajnych wydarzeń, a takim wydarzeniem jest choroba onkologiczna, człowiek stwierdza, że po co czekać. Trzeba robić jakieś rzeczy fajne, bo jutra może nie być - podkreśliła Agnieszka Zyglarska.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS