Opozycja odmawia wzięcia udziału w wyborze nowego składu KRS

05.03.2018 | Opozycja odmawia wzięcia udziału w wyborze nowego składu KRS
05.03.2018 | Opozycja odmawia wzięcia udziału w wyborze nowego składu KRS
Maciej Knapik | Fakty TVN
05.03.2018 | Opozycja odmawia wzięcia udziału w wyborze nowego składu KRSMaciej Knapik | Fakty TVN

Obecny skład KRS kończy pracę. O nowym, właśnie wybieranym składzie rady, wielu sędziów mówi: czysta polityka zamiast gwarancji niezawisłości. Kandydatów wybiera PiS i Kukiz'15, reszta polityków ręki do takiej reformy przykładać nie chce.

Tak jak już wiele razy w tej kadencji Sejmu, poseł Stanisław Piotrowicz chciał jak najszybciej zakończyć pracę komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Sejmowa komisja w nieco ponad godzinę rozpatrzyła kandydatury do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, nie wiedząc, kto te kandydatury popiera, i bez obecności samych kandydatów. Opozycja mówiła o łamaniu konstytucji.

Minister Zbigniew Ziobro w poniedziałek nie chciał rozmawiać o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chociaż - zdaniem opozycji - to on będzie miał teraz najwięcej do powiedzenia w teoretycznie niezależnej KRS.

Jak napisali w uchwale sędziowie Sądu Okręgowego w Krakowie, liczba personalnych powiązań kandydatów z ministrem sprawiedliwości jest tak duża, że KRS będzie kolejnym organem władzy wykonawczej. Ich zdaniem gwarancje niezawisłości sędziowskiej będą iluzoryczne.

- Sędziowie wybrani przez polityków nigdy nie będą oceniani z punktu widzenia niezawisłości swoich działań - stwierdziła Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis". - Nigdy nie jest za późno, żeby zachować się przyzwoicie, jest jeszcze czas, jeszcze mogą zrezygnować - mówił w sobotę o kandydatach do KRS sędzia Waldemar Żurek, członek dotychczasowej Rady.

Bojkot opozycji

Część opozycji bojkotuje procedurę wyboru nowej KRS, ponieważ ich zdaniem PiS łamie konstytucję. - Niech (PiS - przyp. red.) bierze sto procent odpowiedzialności za zmiany w sądownictwie, które nie są żadną reformą - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL.

Z 18 kandydatów, na liście zostało równo 15 - tylu, ilu akurat należy wybrać. Dziewięciu poparło PiS, sześciu Kukiz'15. Opozycja twierdzi, że obie partie zawarły układ.

- Nie ma tutaj żadnej alternatywnej drogi, to znaczy, że ta grupa i tak zostanie wybrana - skomentował Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15).

KRS a Sąd Najwyższy

Jeszcze niedawno Kukiz'15 deklarował, że poprze kandydatów zgłoszonych przez grupę obywateli. Ale ostatecznie Kukiz'15 poparł kandydatów zgłoszonych przez grupy sędziów, których dane są utajnione.

Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15, stwierdził, że ma "czyste sumienie" w sprawie tej procedury. PiS także twierdzi, że wszystko jest w porządku. Poseł Stanisław Piotrowicz potwierdził, że konstytucja nie wymaga tego, by w składzie KRS byli sędziowie Sądu Najwyższego.

W konstytucji jest jednak mowa o członkach KRS wybranych między innymi spośród sędziów Sądu Najwyższego i to jest kolejny argument przeciwników nowych rozwiązań.

3 kwietnia wejdzie w życie ustawa o Sądzie Najwyższym. Powstanie wtedy nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która będzie miała wpływ na wybory - będzie decydować o ich ważności. - To jest bardzo ważna rzecz z punktu widzenia naszych praw wyborczych i demokracji - uważa Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kandydatów na nowych sędziów Sądu Najwyższego przedstawi prezydentowi do nominacji nowa KRS.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS