"Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"

20.02.2019 | "Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"
20.02.2019 | "Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.02.2019 | "Kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa"Maciej Knapik | Fakty TVN

Prokuratura jest po to, żeby bronić interesu publicznego, a nie politycznego - słychać w Sejmie, ale tym razem mówią to nie politycy opozycji, a doświadczeni prawnicy. I pokazują, jak śledczy działali wobec Pawła Adamowicza, kiedy był prezydentem Gdańska. Opozycja za to złożyła wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry.

Opozycja złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. - Ta kartoteka błędów i zaniechań pana Zbigniewa Ziobry jest bardzo długa - ocenia Kamila Gasiuk-Pihowicz z klubu KO-PO.

Podporządkowanie prokuratury politykom - to zarzut opozycji numer jeden, a dowód to sprawa Srebrnej. - Prezes, który broni ministra Ziobry - de facto - broni siebie, bo on sam występuje w jednym z postępowań, które, mam nadzieję, zostanie za chwilę wszczęte - mówi Cezary Tomczyk z PO.

"Śmiertelnie niebezpieczne narzędzie"

Prokuratura ciągle w sprawie Srebrnej nie rozpoczęła formalnie śledztwa, bo chodzi o polityków PiS - twierdzi opozycja. Gdy zaś chodziło o prezydenta Adamowicza, prokuratura kwestionowała orzeczenia sądu o jakie sama wcześniej wnosiła. Tak, by sprawie już zamkniętej, nadać po raz kolejny bieg przed wyborami. Mówili o tym w Sejmie członkowie Stowarzyszenia Paragraf Państwo prezentując raport na temat działań prokuratury w sprawie prezydenta Gdańska.

- (Prokuratura - przyp. red.) staje się śmiertelnie niebezpiecznym narzędziem, które może postawić w stan oskarżenia właściwie każdego, na podstawie pewnego pretekstu - oceniał prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. - Człowiek oskarżony już jest w jakiś sposób winny, bo jego nazwisko jest skracane do jednej litery, już pojawia się on z opaską na oczach - dodał.

PiS: reformujemy

- Wymiar sprawiedliwości w Polsce przeszedł naprawdę głęboką reformę - odpowiada na krytykę wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. - Kompleksowa reforma prokuratury, reforma kodeksu karnego, sądownictwo, losowy przydział do spraw - dodaje Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości.

W Ministerstwie Sprawiedliwości długo chwalono się reformami, ale gdy mowa o zmianach w sadownictwie, opozycja wskazuje na upolitycznienie i łamanie standardów europejskich. Polski rząd trafił przed Trybunał Europejski po skardze Komisji Europejskiej.

- Niektóre rozwiązanie wręcz stawiają pod znakiem zapytania uczestnictwo Polski we Wspólnocie Europejskiej - ocenia Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Naciski na sędziów

Stowarzyszenia sędziowskie skarżą się na naciski i zastraszanie. Gdy w uchwałach i stanowiskach - legalnych i podejmowanych w głosowaniach - krytykują poczynania władzy, ta odwdzięcza się postępowaniami dyscyplinarnymi wobec "niedopuszczalnych" stwierdzeń.

Politycy PiS-u utrzymują jednak, że wszystko jest w porządku.

- Nigdy nie było tak skutecznej prokuratury jak w tej chwili - uważa Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - dodaje Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.

Bo - jak podkreślają politycy PiS - zarzuty pojawiają się nie tylko wobec osób związanych z opozycja, ale też z PiS-em.

"Jednorazowe badanie nie było wystarczające"

Wśród swoich sukcesów Ministerstwo Sprawiedliwości wymienia także reformę więziennictwa, ale opozycja wraca w tedy do sprawy zabójstwa Pawła Adamowicz odpowiada, że zmodernizowane rzekomo więziennictwo wypościło na wolność - mimo ostrzeżeń - zabójcę prezydenta Gdańska.

Na razie biegli nie potrafią stwierdzić, czy Stefan W. był poczytalny.

- Biegli zawnioskowali o przeprowadzenie obserwacji sądowo-psychiatrycznej. To jednorazowe badanie nie było wystarczające - wyjaśnia Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS