Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?

01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?
01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
01.01.2019 | Obawy PiS i plan opozycji. Jaki będzie rok 2019 w polityce?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Za nami rok bogaty w wydarzenia i politycznie gorący, a nowy rok może być jeszcze gorętszy, bo będzie podwójnie wyborczy. To będzie rok decyzji. Najpierw postanowią politycy: kto idzie razem, kto osobno, a kto już dalej nie idzie. Dopiero potem zdecydują Polacy.

Kalendarz wyborczy był częścią noworocznego orędzia prezydenckiego. - W nowym roku będziemy wybierać swoich przedstawicieli w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także do Sejmu i Senatu. W ten sposób każdy z nas współtworzy niepodległe, bezpieczne i stabilne państwo. Jednak decyzje obywateli wymagają także odpowiedzialności ze strony polityków wszystkich opcji - mówił Andrzej Duda.

W tym roku prezydent będzie musiał zabiegać o wsparcie PiS-u przed prezydenckimi wyborami w 2020, bo wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk już w tym roku będzie decydował o tym, czy powalczy o prezydenturę. Decyzję podejmie najprawdopodobniej tuż po wyborach do Sejmu i Senatu i jej rezultat będzie zależał od tego, czy były premier dostrzeże po wyborach parlamentarnych szansę dla siebie.

I pewnie dla tego ze strony Andrzeja Dudy Jarosław Kaczyński nie musi się obawiać kłopotliwych wet.

Obawy PiS

Dużo większy niepokój w PiS-ie niż ewentualne próby usamodzielnienia się prezydenta budzą majowe wybory do europarlamentu.

- Prawo i Sprawiedliwość wie, że charakterystyka wyborów europejskich jest taka, że troszkę jest tam dowartościowana opozycja, wielkie miasta, i tak dalej. PiS się boi, by ludziom w głowie nie został wynik wyborów europejskich jako wstępny wynik wyborów parlamentarnych - skomentował politolog PAN Paweł Kowal.

W marcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda kolejne orzeczenie, które może utrudnić PiS-owi przekonywanie wyborców, że jest partią proeuropejską - a taka jest strategia PiS-u na początek roku.

- My, mówię o Polsce, chcemy być w Unii Europejskiej, natomiast też dostrzegamy pewne mankamenty tego dużego przedsięwzięcia, choćby deficyt demokracji, o którym wszyscy mówią, ale niewiele się na ten temat dzieje - powiedział poseł PiS Jan Mosiński.

Plany opozycji

Szczególnie w tej pierwszej kampanii, przed wyborami do europarlamentu, opozycja będzie przekonywała, że wycofanie Antoniego Macierewicza albo ukrycie Krystyny Pawłowicz nie zmniejsza zagrożenia, że PiS doprowadzi do polexitu. Wiele wskazuje na to, że w eurowyborach będzie jedna lista opozycji - od PSL-u przez Platformę po Nowoczesną.

Dużo większy problem będzie ze stworzeniem jednej opozycyjnej listy przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu, ale wszystko zależy od tego, jak wypadnie eksperyment wiosenny - czy znowu, jak w przypadku Koalicji Obywatelskiej w 2018 roku, nie zaczną się próby połykania tych mniejszych przez większego.

- Jakbyśmy się dogadali? Jak nam wyjdą eurowybory dobrze, no to perspektywa na wybory parlamentarne staje się bardzo mocna. To jest dobry test, który można przeprowadzić dość szybko - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Mateusz Morawiecki podąża szlakiem, który wyznacza Jarosław Kaczyński, dlatego nikt nie przewiduje zmiany na stanowisku premiera, o ile prezesa PiS nie zawiedzie wynik eurowyborów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS