Niemcy chcą zakazać terapii konwersyjnej. "Poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego"


Homoseksualizm nie jest chorobą, nie wymaga więc leczenia - mówi minister zdrowia Niemiec i zapowiada, że do końca roku przedstawi ustawę, która zakaże tak zwanej terapii konwersyjnej, czyli pseudoterapii, której celem jest zmiana orientacji z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW O ŚWIECIE" NA TVN24GO

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Rodzice kochają Jareda tak bardzo, że nie widzą innego wyjścia, by uratować jego duszę. Wysyłają syna do zamkniętego ośrodka, w którym ma zostać wyleczony z homoseksualizmu. Film "Wymazać siebie" został oparty na faktach. Obnaża okrucieństwo i bezsens podobnych pseudoterapii.

Tak zwana terapia konwersyjna czy też reparatywna to niepotwierdzona naukowo pseudoterapia mająca na celu zmianę orientacji z homoseksualnej lub biseksualnej na heteroseksualną. Konwersję odrzuciły wszystkie czołowe psychiatryczne organizacje naukowe.

- Tak zwane terapie to tak naprawdę zabiegi, które mogą spowodować głębokie szkody u konkretnych osób, jak i całego społeczeństwa. Mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego i fizycznego oraz podsycać społeczną dyskryminację - mówi Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.

Jens Spahn to otwarcie przyznający się do homoseksualizmu katolik z CDU, który właśnie ogłosił, że trwają prace nad zakazaniem w Niemczech terapii konwersyjnej. Homoseksualizm nie jest chorobą, więc nie trzeba go leczyć.

Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła go z listy chorób już blisko 30 lat temu.

- Potrzebujemy ze strony państwa stanowczych działań mających na celu ochronę osób homoseksualnych przed patologią, dyskryminacją, stygmatyzacją i cierpieniem - mówi Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.

"Musimy zdjąć z barków młodych ludzi ciężar strachu i wstydu"

W ramach tak zwanej terapii konwersyjnej osoby homoseksualne mogą być poddawane elektrowstrząsom, hipnozie czy terapii hormonalnej.

- To raczej będzie stłumione i stłamszone, aniżeli będzie miało jakąkolwiek podstawę prawdziwej zmiany. Tego się po prostu nie da zmienić - tak ewentualne skutki tego rodzaju zabiegów ocenia Izabela Jąderek, seksuolog. - Mamy niebieskie oczy, założymy soczewki innego koloru i oczywiście je zmienimy. I będą nas tak osoby postrzegać, np. z zewnątrz, bo będziemy żyć w określonym typie relacji, ale dalej one pozostaną niebieskie - dodaje dr Robert Kowalczyk, seksuolog kliniczny.

Rząd w Berlinie szacuje, że co roku w Niemczech u około tysiąca osób próbuje się dokonać zmiany orientacji seksualnej.

Z kolei - jak podaje Reuters - z badań opublikowanych w lutym w Wielkiej Brytanii wynika, że aż co piąta osoba poddana terapii konwersyjnej próbowała popełnić samobójstwo.

- Musimy przekonać rodziców, by akceptowali swoje dzieci takimi, jakimi są. Musimy zdjąć z barków młodych ludzi ciężar strachu i wstydu - przekonuje Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia.

Tak zwana terapia konwersyjna już jest zakazana na Malcie, w Argentynie i w Ekwadorze oraz w kilkunastu amerykańskich stanach.

Wprowadzenie takiego zakazu rozważają między innymi Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Australia.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS