Narodowcy przeszli przez Hajnówkę. Przy sprzeciwie mieszkańców

24.02.2018 | Narodowcy przeszli przez Hajnówkę. Przy sprzeciwie mieszkańców
24.02.2018 | Narodowcy przeszli przez Hajnówkę. Przy sprzeciwie mieszkańców
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.02.2018 | Narodowcy przeszli przez Hajnówkę. Przy sprzeciwie mieszkańcówArleta Zalewska | Fakty TVN

Narodowcy przemaszerowali w sobotę przez Hajnówkę przy protestach mieszkańców i Obywateli RP. Skandowali hasła, takie jak na przykład "śmierć wrogom ojczyzny". Do wydarzenia doszło tuż przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającym 1 marca i krótko po tym, jak premier Morawiecki złożył kwiaty na monachijskim grobie żołnierzy wzbudzającej kontrowersje Brygady Świętokrzyskiej.

W sobotę ulicami Hajnówki, pod obstawą policji, już po raz trzeci - wbrew mieszkańcom i radzie miasta - przeszedł "Marsz Żołnierzy Wyklętych". Jego uczestnicy oddali cześć oskarżanemu o zbrodnie na ludności cywilnej kapitanowi Romualdowi Rajsowi, pseudonim Bury.

Bo dla narodowców "Bury" to bohater. Dla protestujących przeciwko ich marszowi mieszkańców Hajnówki i Obywateli RP to zbrodniarz.

- Chcemy uczcić ofiary "Burego". Jesteśmy przeciwko prowokacji, jaką jest "Marsz Żołnierzy Wyklętych" - mówiła obecna na kontrmanifestacji wicestarosta powiatu hajnowskiego Jadwiga Dąbrowska. - To pokazuje, że ten marsz i ludzie, którzy biorą w nim udział, są obcy. Mieszkańcy się na to nie zgadzają - dodawał jeden z uczestników kontrmanifestacji.

Między bohaterami a zbrodniarzami

To, czego dziś obawiają się świadkowie historii, to zatracenie proporcji między bohaterami a zbrodniarzami, gdy w opisywaniu bohaterskiej walki Armii Krajowej i niemal pięciokrotnie mniejszych Narodowych Sił Zbrojnych oraz Żołnierzy Wyklętych, którzy działali po wojnie, próbuje się pewne ich działania przemilczeć, a inne podkreślić.

- W stosunku do działalności NSZ jest troszeczkę brak wiedzy i chęć pozostawienia dobrej pamięci o ludziach, którzy najwięcej ucierpieli w czasie komuny - ocenia Tadeusz Filipowski, członek Szarych Szeregów, konspiracyjnej formacji harcerskiej z czasów II wojny światowej. - Ja nie twierdzę, że wśród Żołnierzy Wyklętych nie było bohaterów, bo byli - dodaje Andrzej Wiczyński, pseudonim "Antek", uczestnik Powstania Warszawskiego i żołnierz Armii Krajowej.

Dla żołnierzy Armii Krajowej złożenie kwiatów na grobie żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej przez premiera Mateusza Morawieckiego to "tragiczna pomyłka" i koszt zmiany akcentów w polityce historycznej. To ryzyko, na jakie naraża się partia rządząca, próbując gloryfikować całe, wewnętrznie bardzo zróżnicowane, Narodowe Siły Zbrojne. - Brygada Świętokrzyska, która kolaborowała z Niemcami, walczyła z Armią Krajową, ponieważ [jej żołnierze] nie uznawali dowództwa Armii Krajowej i nie uznawali rządu londyńskiego - podkreśla Wiczyński.

- To jest bardzo zły sygnał wysłany do tych wszystkich, dla których Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne i rząd w Londynie są wartościami najwyższymi - dodaje, mówiąc o geście premiera, historyk doktor Rafał Wnuk.

"Jawna kolaboracja"

Tadeusz Filipowski, który po upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się na Kielecczyźnie, był świadkiem współpracy silnie antykomunistycznej Brygady Świętokrzyskiej z niemieckimi żołnierzami.

- Od tej pory ja ich uważałem po prostu za zdrajców - wspomina Filipkowski. - A przemarsz Brygady Świętokrzyskiej w osłonie Wermachtu, na zachód przez Czechy, (...) ze stawkami żywnościowymi takimi, jakie dostawał Wehrmacht, to przecież było jawnym dowodem kolaboracji z naszym pierwszym wrogiem - wskazuje.

Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, ma jednak inne zdanie o Brygadzie Świętokrzyskiej. - Walczyła z oboma okupantami, ratowała się pod koniec wojny, wyzwoliła obóz w Czechach, gdzie były też więźniarki żydowskie, kilkaset żydowskich więźniarek - mówi. - To jest historia, którą państwo polskie honorować powinno - przekonuje.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS