Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy

22.11.2019 | Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy
22.11.2019 | Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczy
Marek Nowicki | Fakty TVN
22.11.2019 | Możliwy konflikt interesów w agencji rekomendującej leki do refundacji. Minister milczyMarek Nowicki | Fakty TVN

Jeszcze kilka miesięcy temu kierowała firmą doradzającą koncernom farmaceutycznym. Teraz objęła kierownicze stanowisko w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Anna Kordecka ma dostęp do danych o firmach, negocjacjach, polityce lekowej i ma chyba ma konflikt interesów.

W samym centrum Warszawy mieści się siedziba Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. To w tym urzędzie zapadają decyzje dotyczące polskiego rynku leków refundowanych wartego ponad trzynaście miliardów złotych.

Prezesem AOTMiT jest Roman Topór-Mądry. Chcieliśmy go zapytać, dlaczego zatrudnił na stanowisku kierowniczym Annę Kordecką. Nie chciał z nami porozmawiać, chociaż prosiliśmy o to od kilku dni.

Anna Kordecka, zanim została zatrudniona w AOTMiT, kierowała firmą HTA Audit, która pracuje dla koncernów farmaceutycznych. We wrześniu prezes zatrudnił ją w agencji na stanowisku konsultanta, a już w październiku awansował ją, powierzając jej obowiązki zastępcy dyrektora Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej.

Nowa pani dyrektor zbyła udziały w HTA Audit, ale jej mąż kieruje inną firmą: HTA Registry. To oczywisty konflikt interesów - jednoznacznie oceniają Grzegorz Makowski, ekspert z Fundacji Batorego, Tomasz Krasucki, były wiceprezes Urzędu Rejestracji Leków, i prof. Marek Wroński, były członek Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Stanowisko kierownicze w jednym z wydziałów AOTMiT jednak daje dostęp do wielu poufnych informacji. Nie oszukujmy się, także to jest niewątpliwy konflikt interesów - mówi prof. Marek Wroński.

Brak procedur

Jest konflikt interesów, bo łatwo może w tej sytuacji dojść do przepływu służbowych informacji w okolicznościach rodzinnych.

- To nie jest możliwe, żeby nie rozmawiać o takich sprawach później w domu. (...) To, że oddzielamy sprawy służbowe od rodzinnych, to są hasła, to jest niemożliwe - uważa Tomasz Krasucki.

Agencja odpowiada w oświadczeniu, że "żaden jej pracownik nie pozostaje w ustawowym konflikcie interesów". To prawda, bo sytuacji, w której jest Anna Kordecka, przepisy w Polsce jeszcze nie regulują.

- Liczymy tylko na indywidualną moralność tej pani - twierdzi Grzegorz Makowski. - Powinna być procedura, która wyłącza ją automatycznie z decyzji, które mogą być później podważane - dodaje.

Procedury są, ale tylko w stosunku do członków Rady Przejrzystości, nie wobec jej kierownictwa.

- Przed każdym posiedzeniem rady oczekiwano od nas podpisania informacji o braku konfliktu interesów, nie tylko osobistego, ale również członków rodziny, z dorosłymi dziećmi włącznie, i dla mnie było to oczywiste - mówi prof. Andrzej Kokoszka, były członek Rady Przejrzystości AOTMiT.

Agencja wydaje rekomendacje dla ministra zdrowia, jaki lek refundować, a jaki nie. Opiera się przy tym na raportach przygotowywanych właśnie przez firmy HTA na zlecenie koncernów lekowych. Tu nie może być miejsca na niejasności.

- Jeśli odnośnie agencji powstaje sytuacja taka, że mamy jakieś wątpliwości, czy też nasze zaufanie odnośnie przejrzystości agencji zmniejsza się, to powstaje poważny problem, bo po prostu to zaufanie jest kwestią kluczową - komentuje dr Piotr Ozierański z Uniwersytetu w Bath.

Minister zdrowia zna sprawę. Odmówił jednak wypowiedzi na ten temat.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS