MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

19.10.2017 | MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"
19.10.2017 | MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
19.10.2017 | MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

Według dziennika "Fakt" Ministerstwo Obrony Narodowej zataiło przeszłość generała Marka Sokołowskiego i prezydent nie wiedział, że tę nominację generalską dostaje oficer, który służył w PRL-owskiej Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

- Mam nadzieję, że uda się to wyeliminować jak najszybciej. Te sprawy przeciągają się zbyt długo - komentuje wicepremier Jarosław Gowin. - Takie rzeczy wyjaśnia się w zaciszu gabinetów, a nie niszczy się człowieka, który przez dziesięciolecia, narażając życie i zdrowie, służył Polsce - dodaje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO).

Wariografy w resorcie

Generał Sokołowski wykazał się w Afganistanie. W PRL-owskim wojskowym kontrwywiadzie służył rok. Ostatnio był dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Teraz oddał się do dyspozycji ministra obrony. Antoni Macierewicz w czwartek nie odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji na linii prezydent-szef MON.

Powinien, bo wstrzymane są nominacje generalskie, bo minister chce opublikować aneks do raportu o likwidacji WSI, a prezydent się na to nie zgadza. Ponadto w armii są generałowie, którzy są badani wariografami, a wielu odeszło, bo na takie warunki pracy się nie godzili, gdyż sądzą, że to wszystko szkodzi armii i bezpieczeństwu. - Swoją ocenę dotyczącą współpracy z ministrem Macierewiczem ja wyraziłem panu prezydentowi w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji podjąłem decyzję, że odchodzę z wojska - podkreśla gen. Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Prezydent ma utrudniony wgląd do tego, co się dzieje w wojsku, bo Służba Kontrwywiadu Wojskowego, podlegająca resortowi Antoniego Macierewicza, ciągle bada przeszłość doradcy prezydenta BBN-u gen. Jarosława Kraszewskiego i ma wątpliwości, czy dać mu dostęp do informacji tajnych. Prezydent pisze kolejne listy, ale nic się nie wyjaśnia.

"Hybrydowa wojna domowa"

Konflikt na linii MON-prezydent opisał w programie "Czarno na Białym" oficer, który zapewnia, że nie ukrywał pracy dla służb wojskowych w PRL-u, ale musiał odejść z BBN-u, gdy zaczęła się polityczna wojna, której ofiarami padają kolejni oficerowie zarówno w wojsku, jak i w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

- Zostałem zrzucony z sań w pewnym momencie - wspomina płk rez. Czesław Juźwik, były ekspert BBN. - Skoro już mi się imputuje ten kontrwywiad, to jako jego były oficer mogę powiedzieć, że odnoszę nieodparte wrażenie, że prowadzone są aktywne działania operacyjne przeciwko Biuru, a tym samym przeciwko prezydentowi - ocenia.

- Pan prezydent potrzebował 10 miesięcy, by dojść do sytuacji, gdy mówi, że współpraca z ministrem Macierewiczem jest trudna - mówi gen. Różański.

- Generowanie teraz przez Antoniego Macierewicz hybrydowej wojny domowej, bo to się do tego sprowadza, stwarza poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa - komentuje Adam Szłapka (Nowoczesna).

W czasie największej fali odejść generałów z armii, prezydent nie reagował. Nie reagował, gdy Antoni Macierewicz rezygnował z zakupu kilkudziesięciu śmigłowców. Najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych nie reagował także, gdy minister obiecał kilka śmigłowców, a teraz, gdy i z tej obietnicy się nie wywiązuje, Andrzej Duda też oficjalnie nie reaguje.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS