Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"

05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"
Robert Jałocha | Fakty TVN
05.12.2018 | Mógł być raj, jest "apokalipsa". Tak wygląda "Klątwa obfitości"Robert Jałocha | Fakty TVN

Niesamowity nowy dokument Ewy Ewart. Pracowała nad nim dwa lata i postanowiła pokazać go na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. "Klątwa obfitości" to film o wydobyciu ropy, o największych interesach i jeszcze większej pazerności w sercu Amazonii. - Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka.

Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze to świat, który mógłby być rajem. - Ja zobaczyłam apokalipsę - mówi dokumentalistka i reżyserka "Klątwy obfitości" Ewa Ewart.

Od lat nikt w Yasuni nie szuka raju. Ważniejsza jest ropa. Ludzie, którzy w to uwierzyli, już płacą za to najwyższą cenę.

- Mieszkańcy przeżarci alkoholizmem, odarci ze wszelkiej godności, pozbawieni jakiegokolwiek celu życia, 12-13 letnie dziewczynki bawiące się lalką i z brzuchem w ciąży - opisuje film reżyserka. Ewa Ewart przyznaje, że to jedna z najbardziej wstrząsających scen, jakie widziała podczas realizacji swojego najnowszego dokumentu.

Premiera na szczycie

Historia opisana w "Klątwie obfitości" nie dotyczy jednak wyłącznie lokalnej społeczności. To między innymi dlatego oficjalna premiera filmu odbędzie się w środę w Katowicach.

- To ważne, że ten film zostanie pokazany na szczycie klimatycznym, zwłaszcza że jego uczestnicy są w swoich krajach liderami. To od nich dziś wymagamy, by zrozumieli, że takie miejsca jak Yasuni trzeba chronić, a nie niszczyć - uważa Ekwadorczyk Juan Carlos Jintiach Arcos.

Dziesięć lat temu wydawało się, że politycy powoli zaczynają to rozumieć. To właśnie wtedy prezydent Ekwadoru zaproponował, że jego kraj zrezygnuje z wydobycia ropy, której złoża znajdują się na terenie Parku Narodowego Yasuni. Rafael Correa postawił jednak warunek: władze oszczędzą las deszczowy, jeśli Ekwador otrzyma rekompensatę w wysokości trzech i pół miliarda dolarów. To połowa wartości ropy, która znajdowała się na terenie parku.

- Tak naprawdę w samym Ekwadorze od początku toczyła się podwójna gra, był plan A i plan B. Plan A, który był tą piękną inicjatywą, i plan B, który bronił interesów wielkich koncernów naftowych - tłumaczy Ewa Ewart.

Dokument w TVN24

Film "Klątwa Obfitości" swoją telewizyjną premierę będzie miał w niedzielę 9 grudnia w TVN24 w cyklu "Ewa Ewart poleca".

- Nie liczymy na to, że ten film zmieni życie, zmieni świat, ale że przyczyni się do tego, że będzie takim kawałeczkiem puzzla kolejnego, w efekcie przybliży nas do lepszego świata - mówi producent filmu Piotr Krupa.

Takich miejsc jak Park Narodowy Yasuní jest więcej. - Yasuní skupia w sobie jak w soczewce właśnie wszystkie problemy, dylematy, wyzwania współczesnego świata, globalnego świata. To jest takie zwierciadełko, takie lusterko, które można ustawić dzisiaj współczesnemu światu i mówić: przejrzyjcie się - uważa Ewa Ewart.

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fragment filmu "Klątwa obfitości"

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS