Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i Elblągu

19.10.2017 | Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i Elblągu
19.10.2017 | Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i Elblągu
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
19.10.2017 | Minister odwołuje prezesów sądów. W Gdańsku, Suwałkach, Białymstoku i ElbląguJan Błaszkowski | Fakty TVN

Jest nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych i minister sprawiedliwości nie waha się jej użyć. Jednego dnia pracę stracili prezesi sądów w Gdańsku, Elblągu, Suwałkach i Białymstoku. W Gdańsku za długo rozpatrują, w Suwałkach za mało pracują. Takie są przynajmniej oficjalne powody.

Na sądowych korytarzach w Gdańsku senna atmosfera. I to być może właśnie ten bezruch wywołał reakcję ministra sprawiedliwości. Dotychczasowego prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Przemysława Banasika zastępuje sędzia Rafał Terlecki - dotychczas rzecznik prasowy, kiedyś też zastępca prezesa. Powód dymisji? W sądzie w Gdańsku rozpatrywanie spraw trwa najdłużej w Polsce.

Prawo zostało użyte

Zbigniew Ziobro korzysta z nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, która daje ministrowi sprawiedliwości prawo do samodzielnego powoływania i odwoływania prezesów sądów.

Jednego dnia swoje stanowiska stracili prezesi w Gdańsku, Elblągu, Suwałkach i Białymstoku, czyli w czterech z 45 okręgów.

- Państwo widzą, że jesteśmy atakowani ze strony własnego środowiska, że nie wymieniamy wszystkich od razu, tylko bardzo spokojnie - komentuje wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Powody zmian są takie jak przewlekłość postępowań, ale też - tak jak w Suwałkach - zbyt małe obłożenie sędziów pracą. Jak twierdzi odwołana prezes, to nie jest jej wina, bo spraw ma mniej niż gdzie indziej i że to dziwne powody dymisji. - Te, które są wskazane w komunikacie ministerstwa nie są racjonalne, a czy są inne, tego nie mogę wiedzieć - ocenia Danuta Poniatowska, odwołana prezes SO w Suwałkach.

Dlatego opozycja mówi o pretekstach do zwolnień, za którymi mają stać względy polityczne. - Zbigniewowi Ziobro chodzi wyłącznie o to, by upchnąć gdzie się da swoich ludzi - uważa były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

Zaskoczenie

Odwołany prezes Sądu Okręgowego w Elblągu Marek Omelan nie chce wierzyć, że stracił stanowisko, bo uczestniczył w lipcowych protestach przeciwko zmianom w sądownictwie. Oficjalnym powodem ma być ujawnienie tajemnicy postępowania i ewentualne pokrzywdzenie jego uczestników. Prezes miał się poskarżyć radnym na niegodne - jego zdaniem - zachowanie jednego z ławników.

Nawet miejscowi radni PiS, którzy mają większość w Elblągu, są zaskoczeni sytuacją. - To jest pierwszy taki przypadek w historii miasta - mówi Marek Pruszak, przewodniczący rady miejskiej.

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że każdy z nowych prezesów ma wieloletnie doświadczenie i że każdy sąd może orzekać szybciej i lepiej.

- Tak jak w biznesie, tak i w sądzie, on odpowiada za to, jak jednostka funkcjonuje - mówi o prezesie sądu nowy rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.

Ale zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa przyczyny złych wyników w pracy sądów są inne. - Brakuje rąk do pracy i przy takiej liczbie spraw wyniki się pogarszają - ocenia Waldemar Żurek, rzecznik KRS.

KRS szacuje, że w całej Polsce brakuje około 800 sędziów i domaga się od ministra Ziobry podania powodów dymisji prezesów.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS