Mielczanie protestują, bo chcą czystego powietrza. "Masowo umierają młodzi ludzie"

28.03.2018 | Mielczanie protestują, bo chcą czystego powietrza. "Masowo umierają młodzi ludzie"
28.03.2018 | Mielczanie protestują, bo chcą czystego powietrza. "Masowo umierają młodzi ludzie"
Paweł Płuska | Fakty TVN
28.03.2018 | Mielczanie protestują, bo chcą czystego powietrza. "Masowo umierają młodzi ludzie"Paweł Płuska | Fakty TVN

- Mamy dość, chcemy oddychać! Oddajcie nam powietrze i słońce - mówią mieszkańcy Mielca i tysiącami wychodzą na ulice. Mieszkańcy porównują Mielec do Czarnobyla i protestują przeciw firmie, z której unoszą się kłęby dymu.

Być może będzie więcej kontroli - nie tylko dlatego, że po ostatniej z nich firmie Kronospan grozi kara finansowa. - Nasze badania wykazały przekroczenie dopuszczalnych wartości emisji w stosunku do pozwolenia, które posiada zakład - mówi Katarzyna Piskur z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Pozwolenie i normy to jedno. To, co odczuwają mieszkańcy Mielca, to inna sprawa. Nie raz skarżyli się na zapach i pyły. Władze miasta o tym wiedzą, ale akurat w tej sprawie są bezsilne. - Straż miejska może przyjechać na posesję Kowalskiego, ale do zakładu nie może przyjechać. Nie mogę działać poza prawem - tłumaczy Fryderyk Kapinos, pełniący obowiązki prezydenta Mielca.

Dlatego w niedzielę, razem z kilkunastoma tysiącami mielczan, wziął udział w proteście. Obywatele bez względu na wiek, stan zdrowia, poglądy polityczne szli razem, bo łączył ich cel - chęć oddychania czystym powietrzem.

"Mamy dość"

W maskach i z transparentami przemaszerowali przed siedzibę firmy, którą oskarżają o zatruwanie środowiska, emisję szkodliwych gazów i pyłów. Zakład od dwudziestu lat produkuje bowiem płyty wiórowe.

- W Mielcu dzieci chorują na astmę, na atopowe zapalenie skóry, na alergie, na zmiany nowotworowe. To jest coś niepojętego. Nie tylko dzieci, umierają młodzi ludzie i to masowo. Chorują zwierzęta, nie da się dłużej tego wytrzymać - mówi Dorota Choromska, uczestniczka protestu.

Firma ma problemy nie tylko w Mielcu. Przedstawiciele mieszkańców Szczecinka, gdzie działa podobna fabryka koncernu, też protestowali. - Największym problemem jest fakt, że w piecach na biomasę spalane są odpady, które zawierają kleje - mówi Joanna Pawłowicz ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Terra" ze Szczecinka.

Wcale nie eko

Poprosiliśmy firmę o wyjaśnienia, bo to, czym władze przedsiębiorstwa na wielkim monitorze zainstalowanym na murach fabryki chwaliły się podczas protestu ("korzyści dla środowiska - eliminacja zapachu, redukcja pyłu o ponad 90%") - uznano, co najmniej, za ponury żart. Firma Kronospan w nadesłanym "Faktom" oświadczeniu twierdzi między innymi, że pod koniec maja zostanie oddany do użytku najskuteczniejszy w branży system ochrony powietrza, że na modernizację wydano ponad 400 milionów złotych. Dodatkowo wszystkie filtry zostały zmodernizowane.

Tylko skoro jest i ma być tak dobrze, to skąd taki protest? - To już nie jest grupka stu osób, to potężna masa ludzi, którzy prosto i wyraźnie deklarują swoje niezadowolenie - mówi Grzegorz Ziomek, współorganizator protestu.

W demonstracji wzięła udział jedna piąta mieszkańców Mielca.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS