Miał zawał, do lekarza poszedł po tygodniu. "Wszyscy mówili, że to nerwy"

19.11.2018 | Miał zawał, do lekarza poszedł po tygodniu. "Wszyscy mówili, że to nerwy"
19.11.2018 | Miał zawał, do lekarza poszedł po tygodniu. "Wszyscy mówili, że to nerwy"
Marek Nowicki | Fakty TVN
19.11.2018 | Miał zawał, do lekarza poszedł po tygodniu. "Wszyscy mówili, że to nerwy"Marek Nowicki | Fakty TVN

Czekał tydzień z wezwaniem pomocy, choć miał typowe objawy zawału serca. To przypadek skrajny, ale lekarze uparcie powtarzają, że w przypadku zawału serca liczą się godziny, że trzeba wzywać pomoc natychmiast. Kampania społeczna ma to uświadamiać.

Pan Horst Muzykant spod Pyskowic cudem wywinął się śmierci. Dostał zawału, miał tego oznaki - bolało go w klatce piersiowej. Pomimo to zlekceważył symptomy. Liczył na to, że mu przejdzie.

- Wszyscy mówili, że są to nerwy albo od kręgosłupa. Ale co bym tak chodził do szpitala - mówi Horst Muzykant.

Nie chciał iść do szpitala, więc nie wezwał karetki ani w pierwszej godzinie, ani w drugiej. Trochę pojeździł na rowerze. Tak minął jeden dzień i drugi.

- Potem już mnie coraz bardziej cisło, no i cisło, cisło, ale godom sobie: jeszcze się uspokoi - wspomina pan Horst.

Po pierwsze nie zwlekać

Pana Horsta coraz bardziej "cisło", więc w końcu poszedł do lekarza. Po tygodniu. A powinien natychmiast wezwać karetkę - od razu po pierwszym silnym bólu w klatce piersiowej.

- Ważne jest żeby nie zwlekać z wezwaniem pomocy, bo im dłużej trwa niedokrwienie i rozszerza się obszar martwiczy, tym większe ryzyko groźnych, ostrych powikłań - przypomina dr Bartosz Hudzik ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Większe jest też ryzyko, że pacjent po prostu umrze. Nie mamy w Polsce danych na ten temat, ale lekarze podejrzewają, że nawet co piąty pacjent umiera na zawał zanim trafi do szpitala. Bo dociera tam za późno - z własnej winy.

- Dwie trzecie tego opóźnienia to jest opóźnienie ze strony pacjenta. Po prostu zbyt długo zwlekamy z telefonem na pogotowie. Przeciętna tych opóźnień - według naszych badań - to jest prawie dwie i pół godziny - mówi prof. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

"Czas to życie"

Stąd akcja edukacyjna "Zawał serca - czas to życie" wspierana przez kardiologów i prezydenta Polski. Kampania ma uświadamiać, że w trakcie zawału serce obumiera z każdą minutą z powodu niedotlenienia, a powiększająca się martwica i bóle jej towarzyszące mogą promieniować z klatki piersiowej do szczęki, lewego ramienia lub nawet przepony. Właśnie przez te objawy niektórym wydaje się, że mają problemy z trawieniem.

- Ciężko mi jakoś było na żołądku, a należę do tych ludzi, że jestem wszystkojedzący, więc myślałem, że to żołądek - opowiada Teodor Botor, pacjent po zawale.

W takiej sytuacji, bez szybkiej pomocy, pacjent skazany jest na śmierć lub trwałe kalectwo.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS