Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?

03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?
03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
03.11.2017 | Medyczna marihuana zalegalizowana, ale faktycznie nie da się jej kupić. Dlaczego?Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Już może i powinna być w aptekach, ale nie ma i jeszcze długo nie będzie. W kwestii medycznej marihuany teoria rozmija się z praktyką. 300 tysięcy pacjentów czeka na ulgę w cierpieniu. Nic z tego, bo nie ma między innymi odpowiedniego rozporządzenia.

Anna Mazur, chorująca na lekooporną padaczkę, już nie jest kryminalistką. Ale to wszystko. - To jest dla mnie ostatnia deska ratunku, żeby móc się leczyć. Ale jak się leczyć, jak tego nie ma - mówi.

Od listopada medyczna marihuana jest w Polsce legalnie dostępna. W teorii. W praktyce, około 300 tysięcy pacjentów, takich jak Anna, którym marihuana bardzo ulżyłaby w cierpieniu, w aptece jej nie znajdzie.

Marihuany faktycznie nie ma

Według pacjentów ustawa, która właśnie weszła w życie, to martwe prawo.

- Nie ma żadnych przepisów wykonawczych w tej chwili. Niestety, urzędnicy najwyższego szczebla się nie popisali, a z kolei ci, którzy by chcieli pomóc, nie mają po prostu wytycznych - mówi Dorota Gudaniec z fundacji "Krok po kroku", matka dziecka leczonego medyczną marihuaną.

Nie ma wytycznych, a przede wszystkim - nie ma co sprzedawać. - Nie mamy na chwilę obecną zarejestrowanego żadnego produktu - mówi aptekarz Karol Monieta.

Zielone światło musi dać Ministerstwo Zdrowia, które zapewnia, że aktualnie trwają prace nad rozporządzeniem określającym dokumenty niezbędne do rozpoczęcia procedury dopuszczenia do obrotu. Ale to dopiero początek długiego procesu.

- 210 dni - tyle właśnie ma Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych na dopuszczenie tego surowca do obrotu - informuje Tomasz Leleno z Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Mają zarobić Holendrzy

Lecznicza marihuana powinna trafić do kraju z Holandii, bo Sejm nie zgodził się, by konopie uprawiać w Polsce. Polscy pacjenci dadzą więc zarobić firmom zagranicznym. Ale znów - tylko teoretycznie.

- Tamtejsi producenci podkreślają, że nie mają tego aż tyle, żeby nam nie wiadomo ile tej substancji sprzedawać - ostrzega Anna Kalita, żona Tomasza Kality, współautora ustawy o medycznej marihuanie.

- Powinna być dostępna w najbliższym czasie, przynajmniej tak to sobie wyobrażam - mówi Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia (PiS).

Wiele niewiadomych

Pomysłodawcy ustawy już teraz wyobrażają sobie nowelizację. - Papierek lakmusowy tego, czy faktycznie walczyli o to, żeby ulżyć w cierpieniu ludziom chorym, czy tylko po to, żeby zbić kapitał polityczny - mówi poseł Piotr Liroy-Marzec.

Pierwszym krokiem do ulżenia w cierpieniu jest recepta. Pytanie, czy lekarze będą chcieli ją wypisać.

- Nawet jakby mi ją wypisał, to jak pójdę do apteki, gdzie to będzie kosztować strasznie dużo, to mnie nie będzie stać, by się leczyć - martwi się Anna Mazur.

Miesięcznie może to kosztować nawet dwa tysiące złotych. Medyczna marihuana nie jest refundowana. To jedyne, co wiadomo na pewno.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS