3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowie

16.10.2018 | 3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowie
16.10.2018 | 3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowie
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
16.10.2018 | 3,5-letnia Madzia oblana wrzątkiem. Dziecko cierpiało, a przedszkolanki zastanawiały się, czy wezwać pogotowieKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Magda miała 3,5 roku, kiedy doznała wypadku. Przeszła dwa przeszczepy skóry pobranej z jej uda. Miesiąc spędziła w szpitalu. Codziennie jest rehabilitowana. Ma poparzoną część twarzy, ramię, szyję, część pleców i klatki piersiowej. Większość to były oparzenia trzeciego stopnia. Lekarze stwierdzili 70 procent całkowitego uszczerbku na zdrowiu.

- Magda spojrzała w lustro, rozpłakała się i powiedziała: "mamusiu, zobacz, co oni mi zrobili" - opowiada pani Małgorzata Lipska, mama poparzonej Magdy. Dwa przeszczepy skóry, długie tygodnie w szpitalu na morfinie, niekończące się zabiegi i ogromny ból.

- Żona tylko płakała, a dziecko tylko krzyczało - wspomina pan Bartosz Lipski, tata Magdy.

Dla trzyipółletniej wówczas Magdy wszystko zaczęło się od leżakowania. W lutym 2017 roku jej rodziców wezwano do przedszkola. - Pani dyrektor dzwoniła do żony i mówi: "ja się zastanawiam, czy wezwać pogotowie" - relacjonuje tata Magdy.

Pogotowie, wezwane dopiero na wyraźną prośbę matki, przyjechało po godzinie od poparzenia.

Nie bajki, lecz pierwsza pomoc

- Magda siedziała na kolanach pani nauczycielki, która ją oblała wrzątkiem. Miała puszczone bajki, to miało odwrócić jej uwagę. Tego widoku nie zapomnę. Magda krzyczała. Magda wyła. Magda płakała - mówi pani Małgorzata.

Zamiast bajki powinna dostać pierwszą pomoc. Magdę mogły uratować dwie proste czynności. - Należało to dziecko wziąć do miejsca, gdzie mają bieżącą zimną wodę i tak płukać około dwudziestu minut. Ubranko dalej dziecko parzy, więc trzeba je albo zdjąć, albo nasączyć zimną wodą - tłumaczy profesor Juliusz Jakubaszko, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.

Zamiast tego przedszkolanka pochlapała wodą buzię i nie zdjęła ubranek. - Poprosiłam o nożyczki i rozcięłam. To był moment, kiedy zobaczyliśmy wszystkie obrażenia - opowiada pani Małgorzata.

"Walka non stop i ucieczka od kalectwa"

Magda nigdy nie będzie w pełni sprawna. W rękach i szyi ma przykurcze. Nie wszystkie rany dobrze się goją, a na głowie dziewczynki nie chcą rosnąć włosy. Kolejne operacje ma zaplanowane na kilka lat do przodu. Cofnęła się w rozwoju, a na słońce może wyjść tylko w specjalnym ubraniu.

- Parę razy w tygodniu to dziecko budzi się z krzykiem - mówi mama Magdy. Tata dodaje: - To jest walka non stop i ucieczka od kalectwa.

Rodzice szacują, że wieloletnie leczenie Magdy pochłonie ponad milion złotych. Gmina Wrocław, do której należy przedszkole, zaproponowała sto tysięcy. W oświadczeniu możemy przeczytać, że żądana przez rodziców dziecka kwota zadośćuczynienia znacznie przekracza kwoty zasądzane przez sądy w podobnych sprawach.

- Jak wiele zrobiono, żeby ratować własną skórę, a jak mało zrobiono, żeby ratować skórę naszego dziecka - komentuje tata Magdy.

Przedszkolanka dostała upomnienie. Na prośbę rodziców kuratorium wysłało do przedszkoli informację o tym, że tam, gdzie są dzieci, nie może być wrzątku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS