Mają działać szybko i skutecznie. Powstanie nowa specsłużba w policji

07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policji
07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policji
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
07.09.2018 | Mają działać szybko i skutecznie. Powstaje nowa specsłużba w policjiDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Jeden dowódca, jeden system szkolenia i jeden cel - walka z zagrożeniem terrorystycznym. Wszystkie policyjne jednostki antyterrorystyczne w kraju będą podlegały Biuru Operacji Antyterrorystycznych. Do tej pory każda komenda wojewódzka miała swoją jednostkę i wizję jej pracy.

Główny cel antyterrorystów, czyli elitarnych oddziałów polskiej policji to zaskoczyć przeciwnika i wyjść z akcji bez start. Już wkrótce ich formacje czekają poważne zmiany.

- Powstanie w ramach policji nowa służba kontrterrorystyczna, a więc służba, która w wymiarze dzisiejszych czasów nie mogła być przypisana czy do służby kryminalnej, czy śledczej, czy prewencyjnej - mówi mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Obecnie w Polsce działa siedemnaście samodzielnych pododdziałów antyterrostycznych. Szesnaście z nich podlega komendantom wojewódzkim policji, siedemnasty - w stolicy - komendantowi stołecznemu. Dodatkowo w Komendzie Głównej działa Biuro Operacji Antyterrostycznych. Resort spraw wewnętrznych postanowił skończyć z tym rozbiciem.

Jedna formacja, jedno zadanie

Powstanie jedna formacja. Z jednym dowódcą i jednym głównym zadaniem.- Dla kierującego całymi zespołami w kraju, a takim będzie dowódca Biura Operacji Antyterrorystycznej, zwalczanie terroryzmu będzie miało priorytet - podkreśla mł. insp. Mariusz Ciarka.

Byli członkowie tej formacji o takie rozwiązanie walczyli od lat, bo często w województwach ich oddziały były kierowane do zadań, do których nie byli przeznaczeni. Zabezpieczali mecze, konwoje, często na ich specjalistyczne szkolenie brakowało pieniędzy.

- Ci funkcjonariusze są specjalne szkoleni do określonych działań: do uwalniania zakładników, do sytuacji szczególnie niebezpiecznych, gdzie wymagane jest użycie specjalistycznego sprzętu - tłumaczy Marek Przewoźnik, były antyterrorysta i były szef szkolenia Biura Operacji Antyterrorystycznych.

Poprawa funkcjonowania

- Przede wszystkim ulegnie poprawie koordynacja - zarówno planowania, jak i przygotowania działań tej służby. Pozwoli również funkcjonariuszom skupić się na działaniach związanych z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zagrożeniom terrorystycznym - ocenia plany Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Ta specjalna jednostka - co podkreślają funkcjonariusze - ma działać szybko i skutecznie. Antyterroryści będą mogli ominąć niektóre procedury bezpieczeństwa.

Na przykład - jeśli będzie to konieczne - będą mogli opuścić śmigłowiec w trakcie desantu, nie wykorzystując całego sprzętu wspinaczkowego. Liczy się tempo. - Jest to niezwykle korzystne, ponieważ nie ogranicza policjantów w ich działaniu. Pamiętajmy, że to są policjanci sil specjalnych, czyli działają w sposób niekonwencjonalny - tłumaczy prof. Kuba Jałoszyński, były szef policyjnych antyterrorystów.

W polskiej policji służy około tysiąca antyterrorystów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS