Ma dyplom z Malezji, sprzedaje filtry i majtki. Znachor przez dwa lata leczył raka piersi

26.09.2017 | Ma dyplom z Malezji, sprzedaje filtry i majtki. Znachor przez dwa lata leczył raka piersi
26.09.2017 | Ma dyplom z Malezji, sprzedaje filtry i majtki. Znachor przez dwa lata leczył raka piersi
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
26.09.2017 | Ma dyplom z Malezji, sprzedaje filtry i majtki. Znachor przez dwa lata leczył raka piersiMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Wyczuła guzek w piersi, ale zamiast do onkologa, poszła do znachora. Zioła miały raka wyleczyć, a chora pierś miała uschnąć. Kiedy pękła, szpital niewiele mógł już zrobić. Za to dużo do zrobienia ma prokuratura.

60-letnia pacjentka trafiła do szpitala, bo nowotwór rozerwał jej pierś. Wbrew zapewnieniom znachora-irydologa pierś nie uschła i nie odpadła. Po usunięciu tego, co z piersi i guza zostało, kobieta wróciła do domu w stanie terminalnym, a szpital zawiadomił prokuraturę.

- Pokrzywdzona kobieta została narażona na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - ocenia Joanna Biranowska-Sochalska z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Kobieta trafiła do irydologa z ogłoszenia, bo wyczuła w piersi zmianę. Irydolog popatrzył w oczy, ocenił tęczówkę i stwierdził, że to rak piersi. I że wyleczy go dietą i ziołami w cenie 200 zł za porcję.

Szarlataneria? - Powinniśmy używać zdecydowanie bardziej stanowczych określeń w tego typu sytuacjach, szczególnie, jeśli chodzi o pacjentów nowotworowych. To jest po prostu zbrodnia - ocenia dr Jerzy Sieńko z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

"Jak na dworcu kolejowym"

Pokrzywdzona pacjentka nie potrafiła lekarzom racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego zamiast u onkologa, szukała pomocy u znachora. I to przez dwa lata. A czas w onkologii liczy się szczególnie.

- Jesteśmy jak na dworcu kolejowym. Przyjeżdżają pociągi i musimy wskoczyć do tego pociągu razem z pacjentem, aby go uratować - tłumaczy prof. Aleksander Skotnicki ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

60-latka, wbrew logice, wierzyła znachorowi nawet z otwartą raną w piersi. Jak tłumaczy psycholog Alicja Buczak-Zapart, szarlatani "mają siłę wpływu, dają nam nadzieje i jeszcze potrafią to robić w sposób spójny wewnętrznie".

Suplementy, filtry i majtki

Wystudiowaną siłę wpływu irydolog podpiera certyfikatem z udziału w prowadzonych na odległość zajęciach z zakresu irydologii. Przez firmę z... Malezji. Rzeczywiście, taka firma istnieje, przynajmniej wirtualnie. Oprócz suplementów diety ("na wszystko") sprzedaje m.in. filtry do wody i majtki.

Irydolog przyjmuje w kilku miastach w kraju. Nie odbiera telefonu. Ma asystentkę. - Ja tylko prowadzę rejestrację i nic więcej nie chcę wiedzieć, ani nic mnie nie interesuje, po prostu - słyszymy od niej.

Lekarze biją na alarm. Im głośniej, tym większa szansa, że zdąży się kogoś wyrwać z rąk znachora na czas. - Przychodzą do nas w takim stadium choroby nowotworowej, gdzie my możemy im tylko pomóc troszkę jeszcze pożyć - mówi onkolog dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Metoda na bydło

Irydologia narodziła się w starożytności. Na podstawie tęczówki oceniano stan zdrowia... bydła. Faktycznie, z ludzkich oczu też można wyczytać wiele, w tym raka oka lub raka z przerzutami.

- Nowotwory piersi mogą tworzyć przerzuty, ale nie żebym oceniał pierwotne ognisko na podstawie zmian w oku - tłumaczy dr Robert Leszek z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W onkologii zamiast wróżb potrzebna jest diagnostyka. Znachor irydolog żadnych badań nie zaleca.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS