Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolitycznie

15.08.2018 | Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolitycznie
15.08.2018 | Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolitycznie
Paweł Płuska | Fakty TVN
15.08.2018 | Losowy przydział spraw w sądach nie działa. A miało być apolityczniePaweł Płuska | Fakty TVN

Losowy przydział spraw w sądach - to był koronny argument ministra Ziobry. Składy będą niezależne, a sędziowie kierowani do spraw losowo, a nie politycznie. Ale złośliwy los krzyżuje plany i system nie działa.

Losowy, komputerowy dobór sędziów do spraw - to był jeden ze sztandarowych pomysłów ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro zapowiadał, że już nikt nigdy nie będzie miał wpływu na to, który sędzia, którą sprawę poprowadzi. Poza losem. Trudno jednak zrzucić na los odpowiedzialność za to, że właśnie wchodzi w życie kolejna nowelizacja regulaminu sądów powszechnych, która wprowadza zmiany do losowego przydziału spraw.

- Te zmiany, które wchodzą teraz w życie, pokazują, że ministerstwo nie potrafi zbudować systemu, który by prawidłowo działał - twierdzi Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia Iustitia.

Sędziowie ostrzegali, że to może się nie udać, ale druga strona problemu nie widziała. Ministrowie prezentowali, jak działa, jak losuje sprawy. Tłumaczyli, że bierze nawet pod uwagę liczbę tomów akt, by równomiernie obarczać sędziów pracą, i że to, co było dotąd, to już historia, bo jak apelował Zbigniew Ziobro - my ten system demolujemy.

Powstanie kasta sędziów?

Fakt, że system, opierający się na listach alfabetycznych sędziów i dodawaniu do nich kolejno spraw, został zdemolowany. Nowy, jak mówią sędziowie, jest nietransparentny, bo nikt, poza ministerstwem, nie wie, jaki jest algorytm losowania i zawiera masę wyjątków, dotyczących tych, których minister wybrał na stanowiska.

- Te nowelizacje zmierzają do tego, żeby stworzyć w systemie kastę sędziów, którzy nie będą zajmowali się rozstrzyganiem spraw - przekonuje Bartłomiej Przymusiński.

Mieli głównie zarządzać, ale po krytyce to zmieniono. Jeśli chodzi o przydział spraw, to teoretycznie nikt nie miał mieć na to wpływu. W praktyce, na przykład w Krakowie pełniąca obowiązki prezesa - jak mówi sędzia Waldemar Żurek - działanie systemu elektronicznego przydziału zawiesiła, a ręczny dobór spraw to ryzyko dla obywateli.

Wina systemu vs czynnik ludzki

- Polityk, szef partii, jednocześnie prokurator generalny, będzie, poprzez tak zwanych sowich prezesów, miał wpływ na to, komu jaką sprawę przydzielić - twierdzi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

- Ministerstwo sprawiedliwości odeszło od pomysłu zwiększenia orzecznictwa sędziów funkcyjnych i powoli zaczyna odchodzić od losowego przydzielania spraw - stwierdza Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu z Nowoczesnej.

Ministerstwo twierdzi, że tak nie jest, że zmiany w regulaminie dotyczą tylko przydzielania spraw nowym sędziom w wydziałach, a że czasami jednemu sędziemu da kilkadziesiąt spraw, a innemu jedną nieskomplikowaną, to nie wina systemu.

- Środowiska nieprzychylne, które próbują zniszczyć reformowanie wymiaru sprawiedliwości, próbują wykorzystać te sytuacje, które nie są winą systemu, a czasami czynnik ludzki zawodzi - mówi Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości.

W związku z tym, że jest tak dobry, ministerstwo pracuje nad korektą jego algorytmu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS