Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"

20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"
Maciej Knapik | Fakty TVN
20.11.2017 | Donald Tusk wróci do polskiej polityki? "Widać, jak bardzo się go boją"Maciej Knapik | Fakty TVN

Wraca na boisko i wchodzi do gry. Szykuje się do prezydentury czy ratuje Platformę? O przyszłość Donalda Tuska pytają w kraju i Europie. Żaden wpis na Twitterze europejskiego polityka nie wzbudził takiej fali komentarzy i spekulacji, których końca nie widać.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński milczał o przyszłości Donalda Tuska. Jednak politycy obozu rządzącego wypowiadają się z chęcią, choć nie kryją przy tym niechęci.

- Raczej będzie starał się o stanowiska unijne. Może być na przykład pełnomocnikiem Unii Europejskiej w sprawie Burkina Faso. Albo dostanie inne ciekawe wyzwanie - prognozuje z przymrużeniem oka Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. Zupełnie na poważnie do sprawy Tuska odniósł się wicepremier Piotr Gliński: - Zrezygnował, o ile pamiętam, z funkcji polskiego premiera. Funkcji niebywale ważnej - ocenił.

Tusk wróci na "białym koniu"?

Jednym słowem - zawiódł, ale są tez porównania historyczne. - Wielu działaczy opozycji cały czas czeka na tego Donalda Tuska, jak kiedyś czekało się na generała Andersa, że przyjedzie na białym koniu - mówił Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP na antenie Radia Zet.

Natomiast Marszałek Senatu Stanisław Karczewski cytował z kolei Józefa Piłsudskiego: - Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej - pisał na Twitterze.

Takie odwołania mają być kpiną, ale w sumie wypadają niezbyt zręcznie dla PiS. Powrót marszałka Piłsudskiego oznaczał koniec zaborów, a gen. Anders na białym koniu miał skończyć z komunizmem.

- Widać, jak bardzo boją się Tuska - komentuje zamieszanie Marcin Kierwiński, poseł PO. Obawa jest też w Platformie, bo dla Grzegorza Schetyny, obecnego lidera tej partii, Tusk to polityczny rywal.

- Wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej na szefa są przed zakończeniem jego kadencji - podkreślił Schetyna. Szef PO chętnie widziałby więc w Tusku kandydata na prezydenta 2020 roku. W ostatnich sondażach przegrywa jednak z obecnym gospodarzem Pałacu Prezydenckiego - Andrzejem Dudą.

- Donald Tusk jest po naszej stronie. Dla mnie perspektywa funkcjonowania przez kolejne sześć lat w kraju rządzonym przez PiS jest słaba - tak przyszłość Tuska komentuje lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

"Patrzę na sprawy polskie z osobistej perspektywy"

Kadencja Tuska na fotelu szefa Rady Europejskiej kończy się w listopadzie 2019 roku. Wybory parlamentarne w Polsce planowane są na przełomie października i listopada tego roku. A zatem Tusk nie zdąży z politycznym powrotem.

- W Europie, wobec tego co się dzieje w Polsce, by zrozumiano, gdyby tę kadencję Donald Tusk zechciał na własną prośbę skrócić o kilka miesięcy - wskazuje Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów.

Czy Tusk wróci? Być może on sam tego jeszcze nie wie. - W polityce jest tak, że czasami trudno o jedną strategię. Reaguje się jakimiś pomysłami na to, co się zmienia - analizuje Paweł Kowal, politolog.

- Ja na sprawy polskie patrzę nie z perspektywy Brukseli, tylko bardzo osobistej - zapewniał Tusk przed ponad tygodniem. Sygnałem, że były premier myśli o polityce krajowej, był przyjazd na obchody Święta Niepodległości w Warszawie. Składając 11 listopada wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Tusk został wygwizdany.

Politycy opozycji twierdzą, że było to zaaranżowane przez PiS, ale pewności i dowodów nie mają. Dla elektoratu liberalnego, Tusk to pogromca PiS. Ostatnio, gdy wygrał drugą kadencję w Radzie Europejskiej wynikiem 27:1.

- Siedem razy z rzędu pokonał Jarosława Kaczyńskiego i wraz z odejściem Tuska zaczęły się sukcesy PiS - podkreśla Marek Migalski, politolog.

Z Europy rzadko się wraca do polityki krajowej. Przykładem jest Romano Prodi - premier Włoch, potem szef Komisji Europejskiej i znów szef włoskiego rządu, który odsunął od władzy kontrowersyjnego Silvio Berlusconiego.

O niesłabnącej popularności Tuska świadczył jego spacer w sierpniu tego roku do warszawskiej prokuratury w towarzystwie wielu swoich zwolenników.

Politycy PiS często sugerują, że w sprawie katastrofy smoleńskiej czy afery Amber Gold Tusk, będzie miał kłopoty z polskim prawem.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS