Kościół wzywa do pomocy uchodźcom. Rząd: pomagamy im na miejscu

15.01 | Kościół wzywa do pomocy uchodźcom. Rząd: pomagamy im na miejscuFakty TVN

Przyjmować, chronić i integrować - mówi papież Franciszek w Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców. Jednym głosem mówi też polski Kościół przekonując, że tego problemu nie da się wywieźć za granicę. Rząd woli jednak pomagać na odległość. Jak zatem z obozu uchodźców w Jordanii Polska chce stworzyć miejsce do życia?

W Zaatari mieści się osiemdziesięciotysięczny obóz, który wyglądem przypomina blaszano-namiotowe miasto syryjskich uchodźców w Jordanii. Obóz jest pełen ludzi, nie ma w nim perspektyw, a także brak jest nadziei.

- Kiedy przyjechaliśmy do obozu w styczniu 2013 roku, byłem rozczarowany i sfrustrowany, bo nie mogłem uwierzyć, że będę mieszkał w takich warunkach - opowiada Hamza Abu Safi, uchodźca z Syrii.

Kilkanaście kilometrów dalej, za granicą, zostawili swoje domy i dawne życie. Jak mówili reporterowi "Czarno na białym" TVN24 "nie uciekali do lepszego świata. Uciekali przed śmiercią i bólem".

- Trafiłem do więzienia na dwa tygodnie, byłem bity metalowym kablem, ręce miałem związane. Kiedy mnie wypuścili, zabrałem rodzinę i uciekliśmy do Jordanii - mówi Farhan Karaman, mieszkaniec obozu Zaatar.

Przez ten obóz, w ciągu pięciu lat, przetoczyło się pół miliona ludzi. Uratowali życie, ale ani tu, ani poza obozem, jak mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, nie jest im łatwo.

- Najtrudniejsze jest przebić się przez dostęp do opieki zdrowotnej. Ona jest płatna, trudno dostępna, a zwłaszcza poza Ammanem ludzie są często pozbawieni tej opieki - mówi Olasińska-Chart.

500 tysięcy dolarów dziennie na utrzymanie obozu

Gdyby mogli, to - jak mówią - wróciliby do siebie, ale wielu nie ma ani po co, ani dokąd. By przeżyć, miesięcznie dostają tu równowartość 100 złotych na osobę. W obozie, który w poniedziałek odwiedziła minister Beata Kempa, urodziło się już 16 tysięcy dzieci i działa 29 szkół.

Według szacunków, dzienny koszt utrzymania obozu to pół miliona dolarów. - Mamy swój udział w pomocy. Jest ona na poziomie ponad piętnastu milionów złotych - deklaruje Beata Kempa. Polska, zgodnie z tym, co mówiła minister przed wylotem do Jordanii, stara się pomagać na miejscu.

Głos Kościoła

W niedzielę, podczas Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, biskupi zwracali uwagę, że taka pomoc jest potrzebna, ale na tym nie powinno się kończyć.

- Nikt nie opuszcza swojego kraju, jeżeli nie musi tego robić - mówił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

W poniedziałek listem do kardynała Nycza odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz, pisząc, że Chrystus nie nauczał islamu, nie był uchodźcą ani imigrantem i zaapelowała ,by kardynał "proislamsko nie agitował i nie zawstydzał jej i jej wyborców nieprzyjmowaniem uchodźców".

- Nasza postawa wobec uchodźcy tutaj, a nie tam, jest czymś, czego nie da się załatwić wywiezieniem pomocy w drugi rejon świata - mówi bp Krzysztof Zadarko z Konferencji Episkopatu Polski.

Obecnie w Jordanii praktycznie co druga osoba to uchodźca lub imigrant.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Taylor Swift właśnie wydała nowy album "The Tortured Poets Department", który na serwisach streamingowych bije rekordy popularności. Na najnowszym albumie, który składa się z 31 utworów, piosenkarka rozprawia się z byłymi partnerami i z trudnymi emocjami po rozstaniu. - Przez ostatnie 2 lata napisałam tyle "udręczonej" poezji, że chciałam się z wami nią podzielić - pisze Swift.

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS