Kolejny wzorzec z Sevres odchodzi do muzeum. "To w pewnym sensie święto"


Kilogram w nowej odsłonie. Chodzi o uniwersalny wzór - dokładną miarę 1 kilograma. Do tej pory był to wzorzec fizyczny, który był zwykłym odważnikiem. Teraz ma go zastąpić wzór matematyczny.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Niewielki odważnik ukryty pod trzema szklanymi kloszami. Tak właśnie wygląda pierwszy kilogram. To właśnie w małej podparyskiej miejscowości Sevres w XIX wieku cały świat ustalił, że każdy inny kilogram musi ważyć dokładnie tyle ile ten odważnik.

Kopie wzorca rozjechały się po całym świecie i dzięki temu w każdym kraju kilogram znaczył to samo. Wzorzec z Sevres i jego kopie już wkrótce staną się tylko eksponatami muzealnymi. Za kilka dni świat ogłosi epokową zmianę. We Francji Generalna Konferencja Miar poda nową definicję kilograma.

- To w pewnym sensie święto, ponieważ zmieniamy standard, który przetrwał w niezmienionej formie od 1875 roku. Teraz zostanie wprowadzona innowacja. Wszystko wokół nas w tym czasie było zmieniane i ulepszane - uważa Martin Milton, dyrektor Międzynarodowego Biura Miar i Wag.

Epokowa zmiana

Po co zmieniać coś, co działa od ponad 100 lat? Okazuje się, że dotychczasowy wzorzec i jego kopie zmieniają wagę przez procesy fizyczne. Wpływ otoczenia na odważnik miały wyeliminować szklane klosze, ale nie udało się. Poszczególne odważniki na całym świecie mogą różnic się nawet o 50 mikrogramów.

- 50 mikrogramów to są dwa skrzydła muchy, jak się okazuje. Ale dla metrologów, którzy zajmują się pomiarami na najwyższym poziomie, jest to bardzo dużo - tłumaczy Joanna Wasilewska z Głównego Urzędu Miar.

Nowa definicja kilograma jest piekielnie trudna do wytłumaczenia. W ogromnym skrócie będzie bardziej precyzyjna, bo zostanie powiązana z wielkością fizyczną - z tak zwaną stałą Plancka. - Nowy system będzie oparty o prawa nauki, prawa natury. Nie będziemy już musieli polegać na założeniu, że jeden konkretny przedmiot zawsze jest niezmienny - twierdzi Martin Milton.

Kilogram czeka los podobny do tego, który kiedyś spotkał podstawową jednostkę miary, czyli metr. Wzorzec, czyli metr z Sevres, trafił do muzeum. Obecnie każdy naukowiec może sam dokładnie obliczyć metr na podstawie długości drogi przebytej w próżni przez światło. Fachowcy mówią, że to bardzo precyzyjne.

- Zmieniamy ten kilogram i jednostki miar dla przyszłych pokoleń, aby zwiększyć bezpieczeństwo i zaufanie. Proszę sobie wyobrazić co by było, gdyby ludzie nie mieli zaufania do jednostek miar, które są fundamentem naszej cywilizacji - stwierdza Sebastian Margalski z Głównego Urzędu Miar.

W trosce o międzygalaktyczny handel

Nowa definicja kilograma ma wejść w życie w maju przyszłego roku. Dla przeciętnego Kowalskiego nic się nie zmieni. Kilo sklepowej mąki nadal będzie ważyć kilo. Dla nauki to milowy krok.

- To wspaniałe dzieło pokojowej współpracy. To jedna z niewielu dziedzin, w której wszystkie państwa świata ustaliły, że będą zgodnie współpracować w jednym celu - podsumowuje Martin Milton.

Naukowcy snują wizję, która mówi, że jeśli kiedykolwiek w kosmosie napotkamy inne formy życia, to dzięki nowym, uniwersalnym miarom, będziemy mogli bez problemu rozpocząć międzygalaktyczną wymianę handlową.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z obietnic wyborczych mają być zmiany dotyczące prac domowych. Od kwietnia miało ich nie być dla najmłodszych uczniów, ale im bliżej tego historycznego wydarzenia, tym bardziej sprawa się komplikuje.

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Źródło:
Fakty TVN

Ta historia zaczęła się pod Łomżą, kiedy rolnik w wypadku stracił dwa palce. Mężczyźnie udało się pomóc, ale nie bez przeszkód, bo w Polsce wciąż jest problem z dyżurami replantacyjnymi. Obecnie system polega na tym, że ktoś siada przy telefonie i obdzwania kolejne szpitale. Jeśli będzie uparty i będzie miał szczęście - to w innym województwie być może znajdzie lekarza.

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Źródło:
Fakty TVN

Były wiceminister aktywów państwowych ponownie stanął przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Artur Soboń tym razem był nieco bardziej rozmowny, może dlatego, że nie dostał szansy na zastosowanie wybiegu z odwoływaniem się do swobodnej wypowiedzi.

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Sejmu zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Szymon Hołownia chce, by szczególną uwagą objęte było finansowanie Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 roku do 12 listopada 2023 roku. W tle jest zastrzeżenie dotyczące publicznych pieniędzy dla imperium ojca Rydzyka, ale też sprawa odebrania Domowi Chłopaków w Broniszewicach części wsparcia publicznego.

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z "Gry o Tron" do nietuzinkowej komedii romantycznej. Peter Dinklage znany z roli Tyriona Lannistera tym razem zagrał w "Miłości bez ostrzeżenia", którą od tego weekendu można oglądać w kinach w Polsce. Wcielił się w postać nowojorskiego kompozytora, desperacko poszukującego weny. U jego boku pojawiły się nagrodzone Oscarem Marisa Tomei i Anne Hathaway, a także Polka - Joanna Kulig. Podczas festiwalu filmowego w Berlinie z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei rozmawiała Ewelina Witenberg.

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński jest podłym łgarzem. Dowiodę tego sądownie - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł KO Krzysztof Brejza. Odniósł się do przesłuchania prezesa PiS przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) ocenił, iż Kaczyński "zaczął pokazywać, że on de facto nie uznaje państwa polskiego, jeżeli on tym państwem nie kieruje".

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Źródło:
TVN24

20 procent podwyżki dla strefy budżetowej, in vitro, odblokowane pieniądze z KPO, większe środki na uzbrojenie i "przywracanie wymiaru sprawiedliwości do rodziny europejskiej" - to, zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) najważniejsze osiągnięcia prawie stu dni rządu Donalda Tuska. - Polska wróciła na arenę międzynarodową z przytupem - dodała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska).

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Źródło:
TVN24

Od początku było wiadomo, że nie będą to ani wolne, ani uczciwe wybory. Choć na kartach do głosowania znalazły się cztery nazwiska, to zwycięzca był znany od dawna. Według Centralnej Komisji Wyborczej na Władimira Putina miało zagłosować rekordowe ponad 87 procent wyborców.

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Haiti jest na skraju upadku. Władze w kraju przejmują gangi. Wśród dzieci panuje ogromny głód, ceny rosną, a zarabianie pieniędzy, gdy dookoła panuje przemoc, jest właściwie niemożliwe. Problem jest też z dostarczaniem pomocy. UNICEF poinformował, że w stolicy okradziono kontener z pomocą dla noworodków i ich matek.

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak spojrzymy ogólnie na listy kandydatów w wyborach samorządowych - to niemal połowa to kobiety. Jednak jak spojrzymy dokładniej na "jedynki", czyli miejsca prawie na pewno biorące, to mężczyźni stanowią 85 procent.

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Źródło:
Fakty TVN