Kobieta po zmianie płci, muzułmanka, rdzenna Amerykanka. Wyborcy mogą dać im szansę


Amerykańskie wybory będą wyjątkowe pod względem różnorodności kandydatów. Na wygraną mają szansę m.in. kandydatka, która zmieniła płeć, muzułmanka, która byłaby pierwszą kobietą w Kongresie noszącą hidżab, a także rdzenna Amerykanka, która walczy o fotel gubernatora.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

- Stoimy na rozdrożu. Vermont ma szansę na lepszą przyszłość, gdzie nasze marzenia mogą się spełnić - to obietnica kandydatki demokratów na gubernatora stanu Vermont. Christine Hallquist trzy lata temu zmieniła płeć i chce zostać pierwszym transpłciowym gubernatorem w Stanach Zjednoczonych.

Inżynier Hallquist uratowała przed bankructwem dużą firmę energetyczną. Była jej prezesem. O tym, że czuje się kobietą, swojej żonie powiedziała zaraz po ślubie. Mają troje dorosłych dzieci i dwoje wnuków. I - jak zapewnia kandydatka demokratów - relacje w ich rodzinie są bardzo silne.

- Gdy oświadczyłam, że jestem kobietą transpłciową, mieszkańcy Vermont przyjęli mnie z otwartymi ramionami - słychać w jej spocie wyborczym.

"Rekordowa liczba nowych kandydatów"

Muzułmanka Ilhan Omar może zostać pierwszą członkinią Kongresu w hidżabie. Startuje z Minnesoty, a urodziła się w Mogadiszu w Somalii. Uciekła przed wojną domową, 13 lat temu wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i w trzy miesiące nauczyła się języka angielskiego.

- Jako imigrantka rozumiem i kocham demokrację w sposób, w jaki robią to tylko osoby, które doświadczyły jej braku - mówi Ilhan Omar, kandydatka do Kongresu z Minnesoty.

- Pojawiła się w czasie, gdy prezydent jest otwarcie wrogo nastawiony wobec imigrantów, muzułmanów i wielu innych ludzi, których ona reprezentuje. Ale ona jest na to gotowa - ocenia Keith Ellison, demokratyczny kongresmen z Minnesoty.

Indianka Paulette Jordan ma szansę zostać pierwszym gubernatorem - rdzenną Amerykanką. Na dalekim środkowym zachodzie - w Idaho. Od lat jest aktywną działaczką polityczną i członkinią Partii Demokratycznej.

- Co znaczy dla mnie przywództwo? Tego nauczyłam się od starszych w mojej rodzinie: to walka w obronie ludzi, ziemi i zapewnienie, że wszyscy jesteśmy bezpieczni - mówi w swoim wyborczym spocie Paulette Jordan.

Te wybory mogą się okazać historyczne dla kobiet i mniejszości.

- Ludzie na ulicach protestują, maszerują i demonstrują swoje poglądy w sposób, jakiego nie widzieliśmy od lat i to wypromowało rekordową liczbę nowych kandydatów - kobiet, ludzi różnych ras. To wspaniałe - ocenia Kristen Clarke z Krajowego Komitetu Prawników ds. Praw Obywatelskich.

Kandydat jak Kennedy, kandydatka z poparciem gwiazdy

O fotel senatora z ultrarepublikańskiego Teksasu walczy demokrata. Beto O'Rourke porównywany jest do Roberta Kennedy'ego. Jeśli wygra, będzie pierwszym demokratycznym senatorem z tego stanu od ćwierć wieku.

- Teksas nie będzie zdefiniowany strachem. Będziemy się kierować naszymi ambicjami. Skupimy się na przyszłości - niezależnie od dzielących nas różnic: Republikanie, Demokraci, wszyscy zrobimy coś wspaniałego dla naszego kraju - deklaruje Beto O'Rourke, kandydat Demokratów na senatora.

- Kocham Beto, Beto to prawdziwy facet. Wierzę w niego. Zrobi wiele dobrego dla Teksasu - mówi Mary Kate, mieszkanka Austin.

O tym, że wiele dobrego dla Georgii może zrobić Stacey Abrams przekonana jest Oprah Winfrey. Ikona telewizji wspierała w kampanii - być może - pierwszą czarnoskórą gubernator w amerykańskiej historii. - Jestem tu dzisiaj ze względu na Stacey Abrams i jestem tu dzisiaj z powodu tych, którzy byli upokorzeni, dyskryminowani, tłumieni, represjonowani i uciskani. Ich krew płynie też we mnie i nie pozwolę, by ich ofiara poszła na marne - mówiła na wiecu wyborczym kandydatki Oprah Winfrey.

- Jestem najbardziej wykwalifikowanym kandydatem, bizneswoman, prawnikiem i utalentowanym przywódcą politycznym - przedstawia się w spocie wyborczym Abrams.

Ale ta kandydatura, spotkała się z dużą krytyką urzędującego prezydenta. - Ona nie ma kwalifikacji, by zostać gubernatorem Georgii, tego wspaniałego stanu. Spójrzcie na to, co ona che zrobić. Wpędzi stan w kłopoty, bardzo, bardzo szybko. Nie tego chcą mieszkańcy Georgii - mówi o Abrams Donald Trump.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS