"To faza piąta, katastrofalny poziom". Ponad ćwierć miliona ludzi na granicy śmierci głodowej


Trwający w Jemenie konflikt i jego konsekwencje spowodowały, że około 22,2 miliona ludzi - ponad 75 procent populacji - pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a około 3,5 miliona ludzi zostało przesiedlonych. W środę po raz kolejny świat obiegły wstrząsające zdjęcia ludzi poszukujących w jemeńskich szpitalach swoich bliskich.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Na jednym z nagrań z Jemenu widać chłopca, który właśnie dowiedział się, że jego mama nie przeżyła bombardowania, a jego siostrzyczka walczy o życie. Na innym jest mężczyzna, którym targają sprzeczne emocje - ulga, bo odnalazł żonę i maleńkie dziecko wśród żywych. Rozpacz, bo zginęła jego siostra.

Ale większość nagrań ze szpitala jest zbyt drastyczna, by je pokazać.

Takie tragedie to niemal codzienność w oblężonym mieście Al-Hudajda. Zdesperowani Jemeńczycy przychodzą do szpitala w poszukiwaniu swoich bliskich. - Straciłem córkę i wnuka. Nie żyje też moja druga córka i jej mąż. To zbyt wiele dla mnie - mówi jeden z mężczyzn.

Dla wielu rannych nie ma miejsca w placówce.

Trudne rozmowy

W Jemenie bomby wciąż spadają na cywilów, mimo że w Szwecji rozpoczynają się nieformalne rozmowy pokojowe między dwiema stronami brutalnej wojny domowej. Między wspieranymi przez Iran szyickimi rebeliantami Huti, a stroną rządową, za którą stoją Arabia Saudyjska i inne kraje arabskie. Do tej pory nie udało się wynegocjować zawieszenia broni.

- Bardzo ciężko jest przekonać dwie walczące strony do tego, by złożyły broń i zaufały porozumieniu, które przygotował ktoś z zewnątrz - mówi Martin Griffiths, specjalny wysłannik ONZ do Jemenu.

Na pendrivie, który trzymał w dłoni jeden z uczestników rozmów, znajduje się lista 15 tysięcy nazwisk jeńców, których wymienią między sobą strony konfliktu. Wymiana ma umożliwić zbudowanie minimum zaufania między nimi.

Wielki głód

Dla ONZ, które wspiera rozmowy, kluczowe jest to, żeby do Jemenu bez problemu mogła docierać pomoc humanitarna. Osią sporu są strategiczne porty i lotniska, przez które żywność i leki trafiają do cywilów.

Jemen liczy prawie 30 milionów mieszkańców. 22 miliony potrzebują pomocy humanitarnej, 8 milionów głoduje. Setki tysięcy osób, w tym dzieci, od śmierci dzielą dni, a nawet godziny.

- Ponad 250 tysięcy ludzi w Jemenie jest już na granicy śmierci głodowej. To faza piąta, katastrofalny poziom. Nigdy wcześniej nie odnotowaliśmy w Jemenie takiego kryzysu żywnościowego - informuje Mark Lowcock, urzędnik ONZ.

Wojna w Jemenie rozpoczęła się w 2015 roku. W działaniach wojennych zginęło 10 tysięcy ludzi, ale pośrednio cierpią miliony - przez głód i epidemie. To obecnie największy kryzys humanitarny na świecie.

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS