Karawana migrantów w centrum wyborczego sporu. "Stawką jest to, kim jesteśmy"


W ostatnich dniach kampanii temat przewodni był tylko jeden: bezpieczeństwo południowej granicy. Republikanie ostrzegają przed karawaną migrantów, która przemierza Meksyk. Prezydent Trump mówi o rosłych i niebezpiecznych mężczyznach. Demokraci odpowiadają - każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl w Stanach Zjednoczonych.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS

Funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej są już gotowi na nadejście tak zwanej karawany imigrantów. Mają drewniane pałki, ale też karabiny i ciężki sprzęt.

- Zabezpieczamy nasze granice. Daliśmy im do zrozumienia, że karawana nie zostanie wpuszczona na terytorium Stanów Zjednoczonych. Już zaczęliśmy budowę muru wzdłuż południowej granicy - mówi wiceprezydent Mike Pence.

Na razie karawana znajduje się w okolicach stolicy Meksyku, jakiś tysiąc kilometrów od amerykańskiej granicy. Miną tygodnie zanim dotrze do Stanów Zjednoczonych.

- Z bożą pomocą dojdziemy do granicy. Z bożą pomocą ją pokonamy, ale to będzie bardzo trudne. Mówią, że Donald Trump ma na granicy całą armię i że gdy spróbujemy ją przekroczyć, to otworzą do nas ogień - mówi Jose Armando Flores, 20-letni imigrant z Hondurasu.

- Ufamy, że Bóg dotknie serce Donalda Trumpa. Wtedy on zrozumie i zmiękczy swoje stanowisko. Nasz marsz jest rodzajem protestu. Wszystko, czego chcemy, to praca. W naszym kraju nie mamy na to szans - mówi Juventino Zavala, 43-letni imigrant z Hondurasu.

W centrum kampanii

Trudno powiedzieć, czy uchodźcy z Hondurasu, Gwatemali i Salwadoru mają świadomość jak ważną odgrywają rolę. Czy wiedzą, że stali się bohaterami amerykańskiej kampanii wyborczej. Donald Trump mówił o nich na każdym wiecu.

- Demokraci zapraszają kolejne karawany. Czy to jest miłe, że rzesza nielegalnych obcych zalewa nasz kraj i zaczyna dominować w naszych społecznościach? - pytał 4 listopada w Ohio Donald Trump.

Donald Trump twierdzi, że demokraci chcą zrobić ze Stanów Zjednoczonych schronisko dla dilerów narkotyków, zabójców, przestępców.

Na poparcie tej tezy na swoim koncie na Twitterze zamieścił wyborczy klip, na którym postać Meksykanina, który w 2014 roku zastrzelił dwóch amerykańskich policjantów została zestawiona z karawaną imigrantów.

"Stawką jest to, kim jesteśmy"

Po przeciwnej stronie wyborczego muru w kampanię zaangażowany był Barack Obama, który tak jak Trump jeździł po wiecach i namawiał do głosowania. Były prezydent przestrzegał, że dla Amerykanów "to mogą być najważniejsze wybory w życiu". - Stawką jest to, kim jesteśmy. Stawką jest sposób uprawiania polityki. Stawką tych wyborów jest to, jak traktujemy innych ludzi - mówił 5 listopada były prezydent Barack Obama. W swoich wystąpieniach Obama próbował obalić forsowaną przez republikanów tezę, że to właśnie złożona z nielegalnych imigrantów karawana jest największym zagrożeniem dla Ameryki.

Według różnych szacunków ta największa z grup zmierzająca właśnie w kierunku Stanów Zjednoczonych liczy od trzech i pół tysiąca do siedmiu tysięcy osób.

Eksperci amerykańskiego wojska szacują, że do USA dotrze maksymalnie 20 procent z nich.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS