Kaczyński: premier Bielecki chciał zlikwidować armię. Bielecki zaprzecza i grozi pozwem

17.06.2019 | Kaczyński: premier Bielecki chciał zlikwidować armię. Bielecki zaprzecza i grozi pozwem
17.06.2019 | Kaczyński: premier Bielecki chciał zlikwidować armię. Bielecki zaprzecza i grozi pozwem
Paweł Płuska | Fakty TVN
17.06.2019 | Kaczyński: premier Bielecki chciał zlikwidować armię. Bielecki zaprzecza i grozi pozwemPaweł Płuska | Fakty TVN

Jeśli Jarosław Kaczyński nie przeprosi, to sprawa trafi do sądu. Jana Krzysztofa Bieleckiego obraża wypowiedź, że jako premier chciał rozwiązać polską armię. Przypomina, że to on podpisywał rozwiązanie Układu Warszawskiego i deklarował w Waszyngtonie, że Polska chce wstąpić do NATO.

W 1991 roku wycofanie wojsk radzieckich z Polski było jeszcze marzeniem. To było również wspólne marzenie tych trzech postaci: prezydenta Lecha Wałęsa, szefa jego kancelarii Jarosława Kaczyńskiego i premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Wtedy te trzy osoby ze sobą współpracowały, ale teraz, po prawie trzydziestu latach, prezes PiS przedstawia własną historię tamtych czasów. Historię, w której wówczas to jemu po cichu premier Bielecki miał proponować likwidację Wojska Polskiego. Polska miała być krajem bez armii, tylko z siłami samoobrony. Prezes PiS twierdzi, że Bielecki mu powiedział, że Polska jako podmiot polityki zagranicznej miała być zlikwidowana. Wszystko to Jarosław Kaczyński powiedział podczas XIV Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" w Spale w sobotę 15 czerwca.

Jan Krzysztof Bielecki Jarosławowi Kaczyńskiemu jeszcze daje czas na refleksję, na przeprosiny i na sprostowanie. Jeśli prezes PiS tego nie zrobi, ma być pozew. - Nigdy nie mówiłem o likwidacji Wojska Polskiego, nigdy nie mówiłem o tym, żeby pozbawiać polską politykę zagraniczną suwerenności - mówi Bielecki.

Fakty

Jak wtedy było naprawdę? Wielu jeszcze pamięta, że Polska i Europa w 1991 roku były w tyglu zmian. W lipcu w Pradze prezydent Wałęsa i premier Bielecki podpisali traktat o rozwiązaniu Układu Warszawskiego.

Związek Radziecki jeszcze istniał, ale choć imperium zła nie miało już tej siły co wcześniej, to nikt - jak mówi ówczesny wiceminister obrony Janusz Onyszkiewicz - nie myślał o tym, by Polskę rozbrajać.

- Kompletny absurd. W końcu był szefem Kancelarii Prezydenta, jego brat Lech był ministrem w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialnym za bezpieczeństwo państwa, za obronę państwa, za Wojsko Polskie, był szefem BBN, czy w ogóle podnieśli jakoś tę sprawę? W ogóle niczego takiego nie było - mówi Janusz Onyszkiewicz.

Kolejna kartka z kalendarza premiera Bieleckiego, która ma ostatecznie obalać twierdzenie Jarosława Kaczyńskiego.

- We wrześniu 1991 roku pojechałem do Waszyngtonu. Miałem najpierw wykład dla Rady Polityki Zagranicznej, gdzie powiedziałem jako pierwszy Polak, jako pierwszy polski premier, po raz pierwszy w historii, że chcemy dołączyć do NATO - przypomina Bielecki.

To samo były premier powiedział też później prezydentowi Bushowi seniorowi. Trudno sobie wyobrazić, by ten sam premier, głośno mówiący o Polsce w NATO, cicho mówił o jej rozbrojeniu.

- Przecież on (Jarosław Kaczyński - przyp. red.) dobrze wie, że wojsko nie było wówczas pod premierem, tylko pod prezydentem. To jeśli ktokolwiek by likwidował czy coś tam kombinował, to tylko ja, a nie premier. Kompletne bzdury opowiada ten człowiek - komentuje były prezydent Lech Wałęsa.

- Mówiąc najpoważniej, dla tego człowieka nie liczy się prawda. Niech ludzie o tym pamiętają - mówi były szef NBP Leszek Balcerowicz.

W 1999 roku Polska weszła do NATO i wciąż modernizuje swoje siły zbrojne.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS