Jeden z dowódców WOT mówi o "rozpoznaniu w swoim otoczeniu". "Ten się boi, kto broi"

22.06 | Jeden z dowódców WOT mówi o "rozpoznaniu w swoim otoczeniu". "Ten się boi, kto broi"
22.06 | Jeden z dowódców WOT mówi o "rozpoznaniu w swoim otoczeniu". "Ten się boi, kto broi"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
22.06 | Jeden z dowódców WOT mówi o "rozpoznaniu w swoim otoczeniu". "Ten się boi, kto broi"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Będą prowadzili rozpoznanie w swoim otoczeniu - tak o zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej mówi jeden z dowódców tej formacji na łamach "Naszego Dziennika". Dowództwo WOT wydało krótki komunikat w tej sprawie: żołnierze nie będą inwigilować obywateli.

Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", płk Sławomir Kocanowski, w wypowiedzi dla "Naszego Dziennika" powiedział, że w przyszłości żołnierze WOT "będą prowadzili rozpoznanie także w swoim otoczeniu, tam, gdzie, gdzie mieszkają, pracują". "To się dzieje tak samo naturalnie, jak każdy z nas obserwuje wprowadzającego się sąsiada: kto to, jaka rodzina, jaki samochód itd." - dodał.

Słowa wyrwane z kontekstu?

W czasach PRL-u reżim powierzał zadania inwigilowania swoich obywateli i tłumienia ich niezadowolenia ORMO-wcom, czyli Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej.

Żołnierze WOT nie zasługują na to, by musieli obserwować swoich sąsiadów w czasie pokoju. Szkolą się do obrony przeciw wrogom zewnętrznym. W czasie pokoju inwigilacją powinny się zajmować policja i służby specjalne, pod kontrolą sądów i prokuratury.

Dowódca podlaskiej brygady był w czwartek dla "Faktów" TVN nieosiągalny, więc nie mógł doprecyzować, dlaczego - jego zdaniem - żołnierze mają się zajmować rozpoznaniem miejsca pracy i sąsiadów.

"Ja tego chcę"

Są jednak politycy, którzy nie widzą w ewentualnej inwigilacji ze strony WOT nic złego. - Żeby żołnierze, którzy składali przysięgę, obserwowali otoczenie i świat, i informowali o niepokojących sygnałach. Chcemy tego czy nie? Bo ja tego chcę - oświadczył Tadeusz Cymański (PiS). - Ten się boi, kto broi - dodał.

- Jeśli do obowiązków żołnierza Obrony Terytorialnej ma należeć inwigilacja sąsiadów, to chyba PRL wraca - ocenił z kolei Cezary Tomczyk z PO. - Nie chodzi o to, żeby żołnierz OT mówił, co jego sąsiad ostatnio kupił - dodaje były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. - Trzeba to wyjaśnić - podkreśla generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych.

Sprawy nie komentuje minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wiceminister Bartosz Kownacki uważa, że media "nadinterpretują" wypowiedź pułkownika Kocanowskiego, a komentarz Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ogranicza się do komunikatu, że "żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nie będą inwigilować obywateli".

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS