Kamery, satelity i zwalczenie ognia ogniem. Jak zwalcza się pożary w XXI wieku


Media na całym świecie pokazują dramatyczne zdjęcia z Kalifornii i Portugalii. Gigantyczne pożary pustoszą setki hektarów. Są nie do zatrzymania, chociaż strażacy do walki z nimi rzucają wszystko, co mają. To za mało. Jak w XXI wieku walczy się z pożarami?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ogień kontra ogień. Walczący z pożarem kalifornijscy strażacy tym razem w roli podpalaczy. To jeden ze sposobów na to, żeby powstrzymać nadciągający żywioł. A przynajmniej zmienić kierunek, w którym się rozprzestrzenia.

- Wypalony pas zieleni wzdłuż drogi zapewni nam strefę buforową, która utrudni rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki temu zyskamy czas potrzebny na walkę z pożarem - tłumaczy Sean Jerry ze stanowej straży pożarnej w Kalifornii.

Podstawa to obserwacja

Ta walka tak naprawdę rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeszcze zanim pojawia się pierwsze płomienie. Polega ona na obserwacji.

- Są dostrzegalnie, czyli wieże, na których w okresie szczególnego zagrożenia dyżurują ludzie. To są również wieże, na których są zamontowane kamery monitorujące dany obszar leśny. To są również loty patrolowe samolotów pożarniczych, a także patrole piesze - wymienia st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Także na obserwacji zmieniającej się pogody z kosmosu. Monitoruje się przede wszystkim miejsca szczególnie narażone na pojawienie się pożaru, a te określane są w oparciu o tzw. trójkąt spalania. Jego podstawą jest paliwo, czyli materiał podatny na zapalenie, a także źródła ognia, naturalne bądź sztuczne.

Żeby ogień mógł się rozwinąć, potrzebne są dwa czynniki - tlen i ciepło, czyli odpowiednia temperatura. To sprawia, że do pożarów najczęściej dochodzi na terenach zalesionych, na których przez większą część roku panuje wysoka temperatura.

Kilka frontów walki

Z pożarem lasów walczy się na kilku frontach. Z powietrza, atakując ogień wodą i specjalnymi substancjami, które utrudniają jego rozprzestrzenianie, takich jak fosforan amonu. W tym samym czasie strażacy na ziemi mają jedno zadanie - odgrodzić szalejący żywioł od najbliższej zabudowy.

Żywioł jednak potrafi być przebiegły. - O takim pożarze mówimy, że jest napędzany wiatrem. Wiatr go rozdmuchuje i sprawia, że szybciej się rozprzestrzenia - podkreśla strażak Jimmy Bernal.

Ogień zawsze bezbłędnie odnajduje drogę. Tak było choćby podczas pożaru w wieżowcu Greenfell Tower. Brak odpowiednich systemów wczesnego ostrzegania i skutecznej instalacji sprawił, że gdy na miejscu pojawili się strażacy, dla wielu mieszkańców uwięzionych w środku było już za późno. Budynek okazał się śmiertelną pułapką.

Przyszłość pożarnictwa

- Dzisiaj, projektując budynki, człowiek musi tak budować, by one skutecznie same się broniły. To nie tylko systemy wykrywania pożaru, ale także systemy zraszaczowe, tryskaczowe, materiały, które mają określoną odporność ogniową - mówi st. bryg. Paweł Frątczak.

W walce z ogniem wciąż decydującą rolę odgrywa człowiek. Ale i to za jakiś czas może się zmienić, nie tylko z powodu robotyzacji.

Naukowcy pracują nad substancjami, które podczas gaszenia mogłyby być używane zamiast wody. To pozwoliłoby nie tylko gasić pożar, ale jednocześnie powstrzymywać jego rozprzestrzenianie.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24