Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?
20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
20.10.2017 | Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

Za rządów Antoniego Macierewicza generał Krzysztof Motacki przeszedł badanie na wykrywaczu kłamstw. Teraz nie chce o tym mówić. - Po 20 latach służby, w tym w Iraku i w Afganistanie, dawać takiego dowódcę na wariograf i robić z niego wariata? - oburza się gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

Rzecznik Ministerstwa Obrony odmówiła w piątek rozmowy. "Fakty" TVN próbowały pytać o generała Marka Sokołowskiego, już nazywanego kolejną ofiarą wojny Antoniego Macierewicza z Andrzejem Dudą. MON w komunikacie zapewnia, że BBN od sześciu lat miało wszystkie informacje dotyczące służby generała. Z kolei BBN w mailu przesłanym "Faktom" zapewnia, że we wniosku ministerstwa sprzed roku nie było wszystkich informacji i że prezydent nie miał pełnej wiedzy o gen. Sokołowskim, kiedy go awansował.

Chodzi o to, że generał Sokołowski w PRL-u przez rok był w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Epizod, który dla żołnierzy nie ma znaczenia, dla BBN-u i MON-u stał się narzędziem walki. Generał oddał się do dyspozycji ministra.

- Watahy rozwścieczonych talibów atakowały obóz i generał Sokołowski tak zorganizował obronę, że wszyscy zostali zneutralizowani. Sam brał udział w boju i został ranny - przypomina były zastępca dowódcy strategicznego NATO gen. Mieczysław Bieniek.

"Prezydent nie jest bezradny"

Generałowie, którzy już nie podlegają władzy ministra, nie wahają się go krytykować. Zauważają, że nadszedł czas, by prezydent podjął oficjalne działania, a nie tylko ograniczał się do pisania listów do Antoniego Macierewicza, wstrzymywania generalskich nominacji czy do wyrażania wątpliwości wobec generałów.

- To nie jest tak, że prezydent jest całkowicie bezradny wobec tego, co mu serwuje minister Macierewicz - przekonuje gen. Polko. - Ma Radę Bezpieczeństwa Narodowego - przypomina.

- Prezydent boi się starcia z ministerstwem, rządem, całą swoją stroną polityczną na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego ina oczach opozycji - komentuje były szef BBN gen. Stanisław Koziej.

Andrzej Duda mógłby sformułować także dyrektywę strategiczno-obronną, która stałaby się podstawą do zbadania, czy rezygnacja Antoniego Macierewicza ze śmigłowców dla armii to rzeczywiście modernizacja. Takiej dyrektywy minister nie mógłby potraktować tak jak listów prezydenta. Andrzej Duda mógłby też zwołać Radę Gabinetową. Ale tego nie oczekuje nawet opozycja. - Polacy wiedzą, że nie rządzi ani premier Szydło ani prezydent Duda - mówi Sławomir Neumann z PO.

- W państwie nie dzieje się nic tak istotnego, by była potrzeba zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego - przekonuje Stanisław Pięta (PiS).

- Do tej pory ciągle słyszymy o tym, że nie ma konfliktu, że nic się nie dzieje, jest tylko wewnętrzny spór, a jednocześnie ci generałowie gdzieś znikają - komentuje gen. Polko.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS