"Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli

16.06.2019 | "Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli
16.06.2019 | "Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyli
Renata Kijowska | Fakty TVN
16.06.2019 | "Im się chce chcieć". Koledzy ze szkoły zrobili dla Kingi nową rękę, teraz ją ulepszyliRenata Kijowska | Fakty TVN

Urodziła się bez przedramienia, zbiera na bioniczne ramię, a na razie koledzy z technikum zrobili dla niej elektroniczną rękę. Ma jej pomagać w pracy. Uczniowie chcą też pomóc innym. Projekt tego "szczęścia z plastiku" umieścili w internecie. Kto chce, może ich naśladować.

Wonderwoman - pierwsza supermoc Kingi to superprzyjeciele. - Pokazali mi jak wstać, a ja już sama zrobiłam kroki do przodu - mówi Kinga Wawro, która urodziła się bez prawej ręki. Trzy miesiące temu koledzy z technikum w Jarosławiu wydrukowali jej na drukarce 3D pierwszą, mechaniczną protezę.

Koledzy nie zatrzymali się na wykonaniu ręki mechanicznej. Pod wodzą wychowawcy udoskonalali projekty, podpowiedzi szukali w internecie. Kolejna moc dziewczyny, to superdłoń, którą jej podali.

- Stuningowali tę rękę, doposażyli ją w paznokcie, tipsy. Ręka posiada powerbank, którym można ładować telefon, posiada neomagnesy, którymi można łapać śrubki - tłumaczy Artur Tutka, wychowawca Kingi w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Ręka elektroniczna to podstawa, bo Kinga naprawia samochody.

"Im się chce chcieć"

- 20 lat uczę w szkole, ale teraz zobaczyłem jak powinna wyglądać lekcja. Właśnie na zasadzie tego projektu. Pracują i w nocy, i w dzień - mówi Artur Tutka.

- Chłopaki są bardzo zdolni. Chłopaki mają jedną rzecz bardzo cenną: im się chce chcieć - mówi prezes Fundacji "E-Nable Polska" dr Krzysztof Grandys, który doradzał kolegom Kingi.

Uczniowie chcą pomagać. Nie tylko Kindze. Dlatego na stronie"Szczęście z plastiku" uczniowie z Jarosławia oddają to, co stworzyli. Cały projekt elektronicznej ręki, która kosztowała nieco ponad sto złotych.

Ogólnodostępny content

- Każdy może pobrać, zobaczyć i wykonać rękę 3D dla swojego dziecka lub samego siebie - mówi Damian Kobyliński, uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

- Chcę oddać to, co dostałam od chłopaków. Ułatwienie życia. Zmienił się mój charakter i to, jak patrzę na świat i na ludzi - mówi Kinga. Bo ta ręka to klucz, albo otwieracz. Także do samej Kingi. Od czasu gimnazjalnych szykan, gdy nazywano ją "bezrękowcem", zupełnie się zmieniła.

- Ludzie tacy, jak ja nie są dziwni, oni są właśnie wyjątkowi - przypomina Kinga.

Uwierzyła dzięki nauczycielowi, kolegom, dyrektorowi, który dał się przekonać, by się tu uczyła. - Dała mi taki przykład: czy pan dyrektor by powiesił jedną ręką karnisz, przykręcił do sufitu? Ja mówię ojej, trudna sprawa. A ona to właśnie zrobiła - wspomina Adam Tomaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Kinga właśnie zdała maturę, chce studiować. Z ręką od kolegów jedzie na staż naprawiać zabytkowe samochody.

Wciąż zbiera na protezę bioniczną, która dałaby jeszcze większe możliwości, ale już wie, że wszystko może.

- Moje dziecko jest uśmiechnięte, moje dziecko jest szczęśliwe, spełnione dzięki wspaniałym chłopcom, wychowawcom, szkole. Ja się im nie wypłacę do końca życia - mówi Lucyna Wawro, mama Kingi.

- Happy end - podsumowuje Kinga.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS