Gersdorf o naborze do Sądu Najwyższego. "To nie jest czas na awanse"

28.08.2019 | Gersdorf o naborze do Sądu Najwyższego. "To nie jest czas na awanse"
28.08.2019 | Gersdorf o naborze do Sądu Najwyższego. "To nie jest czas na awanse"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
28.08.2019 | Gersdorf o naborze do Sądu Najwyższego. "To nie jest czas na awanse" Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

To nie jest czas na awanse. Ze względów prawnych, etycznych, moralnych - mówi pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i apeluje do sędziów, by nie brali udziału w działaniach KRS. Krajowa Rada Sądownictwa odroczyła nabór do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, ale go nie odwołała. Jednocześnie Rada szuka kandydatów do innych izb Sądu Najwyższego.

W nowej Krajowej Radzie Sądownictwa w środę odbywały się przesłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Członkowie KRS nie posłuchali apelu pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o zawieszenie naboru do czasu wyjaśnienia afery szkalowania sędziów, w której według mediów mieli brać udział także członkowie nowej KRS.

- Zbliża się termin mojego odejścia - 30 kwietnia 2020 roku. Pan prezydent będzie chciał powołać nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - mówi profesor Gersdorf i dodaje, że to właśnie dlatego nowa KRS nie zrezygnuje z naboru do SN.

Jednocześnie pierwsza prezes SN apeluje do sędziów, by wycofywali się z kandydowania. - To nie jest czas na awanse. Ze względów prawnych, etycznych, moralnych - przekonuje. Jej zdaniem awans teraz "może później bardzo negatywnie odbić się" na karierach kandydatów.

Wstrzymania naboru do Sądu Najwyższego domagają się także stowarzyszenia sędziowskie.

Nabór odroczony

Jesienią Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać werdykt, czy powołanie przez polityków nowej KRS nie narusza unijnego prawa. Rzecznik Trybunału już stwierdził, że jej powołanie zagraża niezależności wymiaru sprawiedliwości, a nowo powołana Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej.

Mimo to nowa KRS nie odwołała naboru do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, tylko go odroczyła.

- Nie zgromadziliśmy akt osobowych i innych dokumentów - tłumaczy powody odroczenia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Członkowie Rady, którzy mogli brać udział w aferze związanej z hejtowaniem sędziów, nie będą przesłuchiwać kandydatów do Sądu Najwyższego, ale będą głosować nad ich rekomendacjami dla prezydenta. - Nie ma możliwości pozbawienia ich uprawnień związanych z członkostwem w Krajowej Radzie Sądownictwa - podkreśla Mazur.

Prokuratura pod wodzą ministra Zbigniewa Ziobry jeszcze nie wszczęła śledztwa w sprawie afery w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale zabezpieczyła sprzęt elektroniczny, z którego miał korzystać zdymisjonowany już wiceminister Łukasz Piebiak.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego uważa, że wyjaśnień szybko nie będzie.

Zobacz całą rozmowę Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z profesor Małgorzatą Gersdorf:

Rozmowa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z profesor Małgorzatą Gersdorf
Rozmowa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z profesor Małgorzatą GersdorfFakty TVN

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS