Generał Hyten: Rosja i Chiny testują broń, której mogą użyć w kosmosie


Amerykański generał John Hyten, który nadzoruje wojskowe operacje w kosmosie, twierdzi, że Rosja i Chiny bardzo intensywnie pracują nad bronią zdolną niszczyć satelity na orbicie. Chodzi m.in. o lasery wystrzeliwane z Ziemi, ale też o"satelity kamikadze", które mogłyby zniszczyć amerykański sprzęt w kosmosie.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS.

Parking przy fabryce produkcji rakiet w Korei Północnej i wzmożony ruch; grupa łodzi rusza na Zatokę Perską; rosyjscy żołnierze robią sobie zdjęcia gdzieś w strefie wojennej i wrzucają je do internetu - to teoretyczne przykłady sytuacji, w których dzięki satelitom Amerykanie mogliby szybko ustalić gdzie dzieje się coś niepokojącego. Satelity to oczy w kosmosie obserwujące dzień i noc.

Teraz amerykański generał nadzorujący wszystkie amerykańskie operacji wojskowe w kosmosie ostrzega przed działaniami Rosjan i Chińczyków.

- Oni konstruują broń, testują broń, której mogą użyć z Ziemi w kosmosie. Broń zagłuszającą, laserową. I nie robią z tego tajemnicy. Budują zdolności, aby rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym i naszym sojusznikom, zmienić równowagę sił na świecie. Nie możemy pozwolić, aby tak się stało - mówi gen. John Hyten, szef dowództwa sił strategicznych amerykańskiej armii.

"To nie tylko jeden satelita"

Pentagon traktuje sytuację bardzo poważnie. Nad Ziemią krążą setki satelitów usprawniających pracę amerykańskiej armii i służb, satelity GPS. Potencjalne ich zniszczenie oznaczałoby nie tylko problemy osób cywilnych z nawigacją w samochodach, ale przede wszystkim ogromne kłopoty wojska.

- Oni (Amerykanie - przyp. red.) bardzo mocno obudowali swoje możliwości prowadzenia działań zbrojnych właśnie o przewagę w jednej perspektywie, właśnie w wykorzystaniu systemu satelitarnego. Pamiętajmy - to nie jest tylko jeden satelita. To są różnego typu elementy - tłumaczy dr Jacek Raubo, ekspert portalu Defence24.pl

Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że satelity same są bezbronne. Niepisane ustalenia są takie, że kosmos ma być obszarem zdemilitaryzowanym. Między innymi dlatego przerwany został program "Gwiezdnych wojen" ogłoszony przez prezydenta Ronalda Reagana 23 marca 1983 roku.

Jak mogłoby wyglądać ewentualne uderzenie w satelity? Jeden z zakładanych wariantów mówi o wystrzeleniu rakiety z Ziemi. Ale - co ważne - satelity są niewielkie i latają nawet 2 tysiące kilometrów od naszej planety. - Są zawieszone bardzo wysoko, a więc kilkaset kilometrów od powierzchni Ziemi. Jest trochę czasu zanim rakieta niszcząca by tam doleciała. Moglibyśmy zrobić unik. A te satelity, które krążą niżej? To jest wielkie pytanie - zwraca uwagę Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium-Toruń".

Eksperci przypominają, że rakieta wystrzelona ostatnio przez reżim Kim Dzong Una wzniosła się na wysokość czterech i pół tysiąca kilometrów. Dla porównania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży około 400 kilometrów nad Ziemią.

Jest też inny wariant. Kilka lat temu Rosjanie umieścili na orbicie mały obiekt, który uznano za kosmiczny śmieć. Jednak on nagle "ożył" i zaczął się przemieszczać. Rosja przyznała, że to prototypowy satelita. Pojawiły się teorie, że to pojazd-samobójca do niszczenia satelitów.

Ameryka szykuje się na orbitalną wojnę

Już dwa lata temu Departament Obrony poprosił o dodatkowe pięć miliardów dolarów na działania w kosmosie. Trzy lata temu na Ziemię wrócił mały 9-metrowy amerykański wahadłowiec X-37B. Wojskowy pojazd przeprowadził w kosmosie tajne testy.

W Waszyngtonie coraz głośniej mówi się o tym, że Ameryka musi być przygotowana na wygranie ewentualnej wojny w kosmosie.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ten koszmar się nie kończy, dzieci w Gazie umierają z głodu. Zdjęcia w materiale są drastyczne. Bez prądu, bez jedzenia i bez nadziei. Kiedy z samolotów zrucana jest do wody pomoc humanitarna, ludzie toną, kiedy chcą do niej dotrzeć. 

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Klęska humanitarna w Gazie. Izrael szykuje się do operacji w Rafah, gdzie jest milion uchodźców

Źródło:
Fakty TVN

Sprawca zabójstwa został zatrzymany po 26 latach. Kiedy miał 22 lata, zabił kolegę z pracy. Tak twierdziła policja i prokuratura, ale nie było świadków, ani odcisków palców. Nie było też możliwości zbadania DNA. Czasy się zmieniły, możliwość już jest. Jakim tropem zatem szli policjanci z archiwum X?

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

W młodości zabił kolegę. Policjanci z archiwum X zatrzymali go 26 lat później

Źródło:
Fakty TVN

Pani Wiktoria z Jasła (woj. podkarpackie) przez kilka lat żyła ze złośliwym guzem w piersi. Kobieta bała się operacji i nie konsultowała swojego stanu ze specjalistą, a zmiana stale rosła. Guz utrudniał jaślance codzienne czynności – kobieta nie mogła się schylać, bo przewracała się pod jego ciężarem. Po operacji okazało się, że ważył blisko 10 kilogramów.

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Bała się operacji, żyła z guzem piersi większym od głowy

Źródło:
tvn24.pl

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Mam wrażenie, że to naprawdę jest dopiero wstęp do grubego wyjaśniania grubych tematów - stwierdził w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), odnosząc się do działań prokuratury w związku z wydatkowaniem Funduszu Sprawiedliwości. - O tym, czy jest jakaś afera, czy jej nie ma, stwierdza sąd w prawomocnym wyroku - mówił Krzysztof Szczucki (PiS).

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Arłukowicz: przestańcie się mazać, chłopaki z PiS-u

Źródło:
TVN24

Chcę ufać, że prezydent rozważa podjęcie sensownej decyzji do ostatniej chwili. Może być jutro, może być dzisiaj, byle byłaby to decyzja słuszna, czyli taka która będzie wiązała się z podpisaniem tej ustawy - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, odnosząc się do noweli ustawy w sprawie dostępności pigułki "dzień po" bez recepty. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała w TOK FM, że Andrzej Duda ogłosi decyzję w piątek.

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Oczekiwanie na ruch prezydenta. "Chcę ufać, że rozważa podjęcie sensownej decyzji"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś prowadzimy badania i wsłuchujemy się w głos Polaków. Mówią: nie mamy czasu dla rodziny, nie mamy czasu, żeby rodzinę założyć, nie mamy czasu na miłość, przyjaźń, na spacer, na spotkanie ze znajomym - wymieniła w programie "Fakty po Faktach" Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Odniosła się w ten sposób do pomysłu skrócenia tygodnia pracy.

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

"Nie mamy czasu na miłość". Ministra o planach skrócenia tygodnia pracy

Źródło:
tvn24.pl

Gdy myślimy o wyborach w Stanach Zjednoczonych, to przychodzą nam na myśl dwa nazwiska: Joe Bidena i Donalda Trumpa. Jednak chętnych do Białego Domu jest więcej. Wśród nich jest ktoś, czyje nazwisko jest wszystkim dobrze znane. To Robert F. Kennedy Junior. To postać kontrowersyjna. Jest głośnym aktywistą antyszczepionkowym. Pochlebnie wypowiadał się o Trumpie, a Trump o nim. Szans na Biały Dom nie ma, ale za sprawą poglądów i nazwiska jest jedną z głównych postaci tegorocznej kampanii.

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Robert F. Kennedy Jr. kandyduje na prezydenta USA. Jego własna rodzina się od niego odcina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24