Europejskie wybory w cieniu złych nastrojów. Sondaż: Unia może się rozpaść

17.10 | "Krok po kroku Prawo i Sprawiedliwość wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej"Fakty TVN

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej. Ale w tle wyborów pojawiają się też badania na temat nastrojów panujących na Starym Kontynencie. A te nie są najlepsze. Zdaniem ponad połowy badanych Europejczyków, Unia rozpadnie się w ciągu 10-20 lat.

Oglądaj "Fakty o Świecie" od poniedziałku do piątku o 20:20 w TVN24 BiS.

Trzy minuty pełne bólu, nadziei, strachu i miłości. Nie grają w nim aktorzy, ale prawdziwi obywatele Unii Europejskiej, a dokładnie świeżo upieczeni rodzice i ich nowo narodzone dzieci. Główne hasło brzmi: "wybierz Europę, w której będę dorastać". Spot przygotowany na zlecenie Parlamentu Europejskiego dotyka najważniejszych spraw i może dzięki temu skutecznie zmobilizuje Europejczyków, by poszli do urn.

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej - de facto unijnego premiera. Ci, którzy mają apetyt na to stanowisko, starli się w środę wieczorem w telewizyjnej debacie. Sześcioro kandydatów reprezentujących sześć największych unijnych ugrupowań debatowało między innymi o zmianach klimatycznych, o rosnących w siłę nacjonalizmach, o bezrobociu, podatkach i o imigracji.

- Potrzebujemy solidarności. Solidarność jest nie tylko wobec czegoś co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś, co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal odmawiać solidarności, wcześniej czy później w Europie zostaną przywrócone granice - mówił Frans Timmermans, kandydat socjalistów na szefa KE.

Obecny wiceszef KE podczas debaty był najbardziej dynamiczny.

Mimo tego największe szanse na stanowisko szefa Komisji Europejskiej ma Manfred Weber. Krytycy zarzucają Bawarczykowi brak charyzmy i politycznego doświadczenia, ale i tak ma on poparcie Europejskiej Partii Ludowej - największego ugrupowania w europejskim parlamencie.

- Potrzebujemy mechanizmu do ochrony naszych wartości, które zaczynają być kwestionowane. Właśnie dlatego optuję za niezależnym mechanizmem ochrony praworządności, w którym moglibyśmy użyć unijnych funduszy do wyciągania konsekwencji - mówił podczas debaty Weber.

Czarne wizje

W gorącym kampanijnym okresie pracownie sondażowe badają nie tylko poparcie dla konkretnych ugrupowań, ale również nastroje. Z badań na zlecenie Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych przeprowadzonych w 14 unijnych krajach wynika, że w skali ogólnoeuropejskiej nastroje wcale nie są optymistyczne. Ponad połowa badanych uważa, że Unia Europejska może się rozpaść w ciągu 10-20 lat.

Ankietowanych zapytano również o to, czy ich zdaniem możliwa jest wojna między unijnymi krajami w ciągu najbliższych 10 lat. Prawie co trzeci badany Europejczyk na to pytanie odpowiada twierdząco.

- To prawda, że w niektórych krajach istnieje głęboki podział między tymi, którzy chcą otwartej Europy i tolerancji wobec imigrantów, a tymi, którzy chcą zamkniętych granic i silnej, narodowej tożsamości. W wielu krajach właśnie ten podział będzie najważniejszym tematem podczas europejskiej kampanii wyborczej - ocenia politolog Bruno Cautres.

Jeszcze pięć lat temu za największe wyzwanie Europejczycy uważali walkę z bezrobociem oraz osiągnięcie ekonomicznej stabilizacji. Dziś, jak wynika z badania, najbardziej obawiamy się zanieczyszczenia środowiska oraz masowej imigracji.

Autor: Joanna Stempień / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS