Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"

03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"
Marek Nowicki | Fakty TVN
03.02.2018 | Dzień otwarty w centrach onkologii. "Warto się badać, bo warto żyć"Marek Nowicki | Fakty TVN

W całym kraju bezpłatnie, choć nie bez kolejki, bo chętnych tłumy. W placówkach onkologicznych dzień drzwi otwartych. By otwarcie mówić o tym, jak ważna jest profilaktyka, i po raz kolejny przypominać, że rak to nie wyrok, i że można z nim wygrać.

Bez kontrolowania swoich piersi i systematycznej mammografii raka piersi można przegapić. - Warto się badać, bo warto żyć - przekonuje kobieta, która brała udział w badaniu. - Trochę boli ta mammografia, ale da się wytrzymać - dodaje inna pacjentka.

Dlatego większość z dwudziestu pięciu ośrodków onkologicznych otwartych w sobotę dla pacjentów proponowała paniom właśnie mammografię.

Ośrodki zostały otwarte w sobotę, bo w niedzielę Światowy Dzień Walki z Rakiem. Walczy cały świat, bo rak na całym świecie, pomimo wojen, stał się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. Zwalczamy go chemioterapią, radioterapią, immunoterapią oraz tradycyjnie: skalpelem.

- Jestem wzdłuż i wszerz pokrojona, ale nie tracę nadziei - mówi pacjentka Elżbieta Wójcik.

Tysiące ofiar raka

Nadzieja i po prostu dobre samopoczucie wspomagają skuteczne leczenie. Trzeba myśleć o własnym życiu i nie przejmować się statystykami. A te są przerażające: w Polsce każdego roku na choroby nowotworowe umiera 100 tysięcy osób i na razie nie będzie lepiej.

- Liczba chorujących na raka będzie wzrastać, więc ważne są działania na wszelkich możliwych polach - mówi Tadeusz Pieńkowski, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.

Rak, który jest mutacją naszych własnych komórek, może dotknąć w każdej chwili każdą część naszego ciała. Dlatego warto z niepokojącymi obserwacjami szybko zgłaszać się do lekarza i systematycznie badać nie tylko piersi, ale też krew, skórę i płuca.

W sobotę dobry przykład dał pan Paweł Łabęda. Ma 23 lata. Od siedmiu lat pali papierosy. - Definitywnie powinienem rzucić palenie, bo w przyszłości może to powodować wiele poważnych chorób, począwszy od raka, a skończywszy nawet na impotencji - przyznaje.

Nie wszyscy wiedzieli, że w sobotę placówki onkologiczne otworzyły drzwi, ale i tak nie wszyscy, którzy chcieli, mogli się na wybraną wizytę dostać.

"Białą Sobotę" zorganizowała Polska Unia Onkologii.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Taylor Swift właśnie wydała nowy album, który na serwisach streamingowych bije rekordy popularności. W najnowszym krążku, który składa się z 31 utworów, piosenkarka rozprawia się z byłymi partnerami i z negatywnymi emocjami po rozstaniu. - Przez ostatnie 2 lata napisałam tyle "udręczonej" poezji, że chciałam się z wami nią podzielić - pisze Swift.

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Taylor Swift znów zaskoczyła fanów. "To niespotykane, żeby na jeden album przygotować 31 piosenek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS