Wkrótce może zostać główną przyczyną zgonów, jej objawy często są mylone

Wkrótce może zostać główną przyczyną zgonów, jej objawy często są mylone
Wkrótce może zostać główną przyczyną zgonów, jej objawy często są mylone
Katarzyna Sosulska | Fakty po południu
Wkrótce może zostać główną przyczyną zgonów, jej objawy często są myloneKatarzyna Sosulska | Fakty po południu

Ministerstwo Zdrowia alarmuje: depresja atakuje coraz więcej, coraz młodszych pacjentów. Choroba zajmuje już czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, a za dwa lata może stać się najczęstszą przyczyną zgonów. Objawy często są mylone, a chorzy stygmatyzowani. Powstała więc kampania, która ma uświadomić czym jest depresja i jak pomóc tym, którzy na nią cierpią.

Depresja może dotknąć każdego. - Było tak, że moje dziecko płakało, a ja nie miałam siły do niego wstać, nie miałam siły go wykąpać, nie miałam siły go przewinąć. Tak naprawdę nie miałam w ogóle siły się nim zajmować - mówi pani Magda, jedna z bohaterek kampanii "Depresja. Rozumiesz-pomagasz". - Zaczynałam wątpić w siebie, myśleć o sobie samej, że jestem słaba i beznadziejna, że sobie z tym nie poradzę. Więc zamknęłam się. I pojawiły się myśli samobójcze - dodaje inna bohaterka kampanii.

Do tego w depresji pojawiają się problemy ze snem, koncentracją, brak apetytu i brak odpowiedzi na pytanie: co dalej.

- Ponad 1,5 miliona Polaków jest leczonych z powodu depresji. A ile jest nieleczonych z powodu tego, że się depresji nie rozpoznaje? - pyta Lech Trojanowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. - W sytuacji, kiedy żyjemy w środowisku, w którym jesteśmy cały czas pod presją czasu, stresu i natłoku obowiązków, ten potencjał (wystąpienia depresji - przyp. red.), który jest, może zostać aktywowany - dodaje Olga Lasota z Fabryki Komunikacji Społecznej, która prowadzi kampanię.

Poważny problem

Nieleczona depresja może doprowadzić do śmierci. Już teraz choroba ta jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym świata. Za dwa lata może zająć pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów.

- Nie tylko chodzi o samobójczą śmierć, która w przebiegu depresji się pojawia, ale także o różne skutki związane z tym, że człowiek w depresji na przykład nie leczy swoich chorób somatycznych - wyjaśnia psychiatra Joanna Krzyżanowska-Zbucka.

Często zamiast walczyć z chorym sercem, żołądkiem i stanami lękowymi, chory musi stawić czoła swoim bliskim. I ich komentarzom. - Dlaczego jesteś taka smutna? Weź się w garść. Dlaczego z nami nie rozmawiasz? Czemu się izolujesz? Jest to naprawdę ostatnia rzecz, którą powinieneś mówić ludziom w depresji - mówi pani Magda.

Grupa podwyższonego ryzyka

O tym co mówić, jak rozpoznać i czym jest ta choroba - można dowiedzieć się z kampanii "Depresja. Rozumiesz - pomagasz". Spoty, które powstały przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przede wszystkim mają trafić do osób, które są w grupie podwyższonego ryzyka. To kobiety w okresie okołoporodowym, dojrzewająca młodzież i osoby w podeszłym wieku.

- Na stronie www.wyleczdepresje.pl każda osoba znajdzie rzetelne i bardzo konkretne informacje o tym, jakie są działania profilaktyczne, które możemy stosować już na co dzień. I przede wszystkim też jakie podjąć leczenie - podkreśla Lasota.

Twórcy kampanii podkreślają też, że depresja to choroba, której nie wolno się wstydzić. - Naprawdę jest nadzieja. Mi się udało, to wam na pewno też się uda - mówi pani Magda.

Autor: Katarzyna Sosulska / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: wyleczdepresje.pl

Pozostałe wiadomości

Jedną z obietnic wyborczych mają być zmiany dotyczące prac domowych. Od kwietnia miało ich nie być dla najmłodszych uczniów, ale im bliżej tego historycznego wydarzenia, tym bardziej sprawa się komplikuje.

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Źródło:
Fakty TVN

Ta historia zaczęła się pod Łomżą, kiedy rolnik w wypadku stracił dwa palce. Mężczyźnie udało się pomóc, ale nie bez przeszkód, bo w Polsce wciąż jest problem z dyżurami replantacyjnymi. Obecnie system polega na tym, że ktoś siada przy telefonie i obdzwania kolejne szpitale. Jeśli będzie uparty i będzie miał szczęście - to w innym województwie być może znajdzie lekarza.

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Źródło:
Fakty TVN

Były wiceminister aktywów państwowych ponownie stanął przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Artur Soboń tym razem był nieco bardziej rozmowny, może dlatego, że nie dostał szansy na zastosowanie wybiegu z odwoływaniem się do swobodnej wypowiedzi.

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Sejmu zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Szymon Hołownia chce, by szczególną uwagą objęte było finansowanie Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 roku do 12 listopada 2023 roku. W tle jest zastrzeżenie dotyczące publicznych pieniędzy dla imperium ojca Rydzyka, ale też sprawa odebrania Domowi Chłopaków w Broniszewicach części wsparcia publicznego.

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z "Gry o Tron" do nietuzinkowej komedii romantycznej. Peter Dinklage znany z roli Tyriona Lannistera tym razem zagrał w "Miłości bez ostrzeżenia", którą od tego weekendu można oglądać w kinach w Polsce. Wcielił się w postać nowojorskiego kompozytora, desperacko poszukującego weny. U jego boku pojawiły się nagrodzone Oscarem Marisa Tomei i Anne Hathaway, a także Polka - Joanna Kulig. Podczas festiwalu filmowego w Berlinie z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei rozmawiała Ewelina Witenberg.

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński jest podłym łgarzem. Dowiodę tego sądownie - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł KO Krzysztof Brejza. Odniósł się do przesłuchania prezesa PiS przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) ocenił, iż Kaczyński "zaczął pokazywać, że on de facto nie uznaje państwa polskiego, jeżeli on tym państwem nie kieruje".

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Źródło:
TVN24

20 procent podwyżki dla strefy budżetowej, in vitro, odblokowane pieniądze z KPO, większe środki na uzbrojenie i "przywracanie wymiaru sprawiedliwości do rodziny europejskiej" - to, zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) najważniejsze osiągnięcia prawie stu dni rządu Donalda Tuska. - Polska wróciła na arenę międzynarodową z przytupem - dodała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska).

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Źródło:
TVN24

Od początku było wiadomo, że nie będą to ani wolne, ani uczciwe wybory. Choć na kartach do głosowania znalazły się cztery nazwiska, to zwycięzca był znany od dawna. Według Centralnej Komisji Wyborczej na Władimira Putina miało zagłosować rekordowe ponad 87 procent wyborców.

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Haiti jest na skraju upadku. Władze w kraju przejmują gangi. Wśród dzieci panuje ogromny głód, ceny rosną, a zarabianie pieniędzy, gdy dookoła panuje przemoc, jest właściwie niemożliwe. Problem jest też z dostarczaniem pomocy. UNICEF poinformował, że w stolicy okradziono kontener z pomocą dla noworodków i ich matek.

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak spojrzymy ogólnie na listy kandydatów w wyborach samorządowych - to niemal połowa to kobiety. Jednak jak spojrzymy dokładniej na "jedynki", czyli miejsca prawie na pewno biorące, to mężczyźni stanowią 85 procent.

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Źródło:
Fakty TVN