Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedzą

21.11.2017 | Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedzą
21.11.2017 | Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedzą
Krzysztof Skórzyńki | Fakty TVN
21.11.2017 | Co będzie w poprawkach do prezydenckich ustaw? Politycy PiS nie wiedząKrzysztof Skórzyńki | Fakty TVN

W środę w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw w sprawie sądownictwa. Były długo oczekiwane, omawiane z prezesem Kaczyński i owiane taką tajemnica, że nawet politycy PiS nie wiedzą, co w nich ostatecznie będzie. 28 organizacji pozarządowych apeluje o wstrzymanie prac nad ustawami.

- Ja nie prowadzę tej ustawy. Naprawdę nie pomogę - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS, pytany o kwestię ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Dodaje, że nie wie, co znajdzie się w poprawkach do tych ustaw. Na 24 godziny przed startem prac nad ustawami o sądach właściwie nikt w Sejmie nie wie, nad czym posłowie będą pracować.

Dobę przed startem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa politycy oficjalnie wiedzą o nich tyle, że PiS i prezydent osiągnęli porozumienie po serii utajnionych negocjacji politycznych. Nikt poważny nie nazwie tej serii rozmów społecznymi konsultacjami.

- Pan Jarosław Kaczyński traktuje Polskę jak swój prywatny folwark. To on zdecyduje, jakie poprawki zostaną zaakceptowane - komentuje Borys Budka, poseł PO i były minister sprawiedliwości. - Wszystko ma być po cichu, bez głosów opozycji. Mamy do czynienia z pełzającą dyktaturą - dodaje Marcin Kierwiński, poseł PO.

Zupełnie innego zdania jest Stanisław Karczewski. - Opozycja zawsze tak mówi, ale niestety nie ma racji - mówi marszałek Senatu.

Plan prac

W środę wieczorem Sejm rusza z pracami nad prezydenckimi projektami ustaw. Na pierwszy ogień - o godzinie 17:45 - idzie ustawa o Sądzie Najwyższym. Później - już późnym wieczorem, o godzinie 19:15 - startują pracę nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Skończą się najpewniej późno w nocy. Do tego momentu politycy nie będą mieli zielonego pojęcia, co znajduje się w poprawkach, które PiS ustalało z Prezydentem. Dowiedzą się tego, wszystko na to wskazuje, dopiero na posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Przy dobrym układzie odbędzie się w czwartek. Jeżeli PiS nie zwoła posiedzenia w nocy. Co przecież już praktykowano m.in. w lipcu tego roku.

"Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami"

- Zmieniamy ustrój państwa w ciągu pięciu minut dla każdego klubu. To jest niepoważne traktowanie Polaków i parlamentarzystów - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z PO.

W odpowiedzi senator Jan Maria Jackowski z PiS wskazuje, że takie rzeczy miały miejsce również "gdy koalicja PO-PSL rządziła". To niewątpliwie prawda. Koalicja PO i PSL w cztery dni przepychały w grudniu 2013 roku ustawę o Funduszach Emerytalnych. Ale - żeby zachować kronikarską uczciwość - trzeba przypomnieć, że tamta ustawa była znana ze szczegółami tygodnie przed jej przyjęciem. Ten tryb pracy nad nią nazywano skandalicznym. Wtedy protestowali politycy PiS-u.

Teraz są już innego zdania. - Wszystko odbywa się zgodnie z regulaminem i zgodnie z takimi zasadami, jakie w tym parlamencie już były - podkreśla Jan Maria Jackowski.

We wtorek prawie 30 organizacji pozarządowych podpisało wspólne wezwanie, aby wstrzymać pracę nad tymi ustawami. Nie usłyszeli od władzy żadnej odpowiedzi.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS