Były rządowe obietnice za setki milionów, są drugie tury. "Kiełbasa przedwyborcza"

23.10 | Były rządowe obietnice za setki milionów, są drugie tury. "Kiełbasa przedwyborcza"tvn24

Prezes i premier wydali dużo państwowych pieniędzy w Radomiu i obiecali jeszcze więcej w Elblągu. Być może dzięki tym działaniom kandydaci PiS na prezydentów Radomia i Elbląga przeszli do drugiej tury. Mimo to ich kontrkandydaci wciąż pozostają faworytami.

Jeśli ostatni słupek, który wytycza kanał żeglugowy do Elbląga, miał być kamieniem milowym na drodze PiS-u do zdobycia władzy, to PiS czeka jeszcze długa droga po prezydenturę Elbląga.

- To jest bardziej taka propagandowa akcja, niż rozpoczęcie rzeczywiste budowy kanału - tak prezydent Elbląga tłumaczy swoją przewagę nad kandydatem PiS-u posłem Jerzym Wilkiem, którego kampanię w Elblągu na ostatniej prostej wsparł Jarosław Kaczyński.

Witolda Wróblewskiego od ponownej prezydentury dzieli tylko kilkaset głosów. Jerzego Wilka - prawie 10 tysięcy.

- Póki te koparki tam nie wjadą i ludzie naocznie nie zobaczą tego kanału żeglugowego, to ciągle jest taka niepewność, czy on rzeczywiście będzie - tłumaczy Jerzy Wilk. I dlatego, jak przekonuje kandydat PiS, mieszkańcy są nieufni wobec PiS-u i jego obietnicy za 880 milionów złotych.

Cena przekopu Mierzei Wiślanej i budowy drogi wodnej do Elbląga budzi emocje, ale nie takie jak oczekiwał rząd. - Tak jak zawsze. Kiełbasa przedwyborcza, a później to wszystko zanika - uważa pan Bolesław z Elbląga.

Radom "bliżej tropików"

Prawdziwy konkret zaproponowało PiS w Radomiu, gdzie próbuje odbić miasto, które utraciło w 2014 roku. Tym konkretem jest przejęcie przez państwo nowego, ale już upadłego lotniska. Na ostatniej prostej kampanii ogłosił to sam premier i wsparł kandydata na prezydenta miasta Wojciecha Skurkiewicza.

Szef gabinetu politycznego premiera snuł z kolei wizje Radomia, który będzie bliżej tropików. - Większość Polaków lata na południe Europy, czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów - mówił w październiku Marek Suski.

Cena upadłego lotniska to 12 milionów 700 tysięcy złotych. - A co będzie dalej? My zakreślimy krzyżyk, a później stanie się to co zawsze? Kiełbasa wyborcza i cześć? - pyta Mateusz, mieszkaniec Radomia.

Na razie nacjonalizacja lotniska nie przełożyła się na wyborczy wynik kandydata PiS-u. Wiceminister obrony narodowej traci do urzędującego prezydenta po pierwszej turze 5 punktów procentowych. Tyle samo od zwycięstwa dzieli Radosława Witkowskiego (Koalicja Obywatelska).

W kampanii wyborczej politykom PiS będzie trudno zaatakować obecnie urzędującego prezydenta, bo ten bardzo chwali plany PiS. - Zdecydowanie poprawiają wizerunek naszego miasta i możliwości przyciągania nowych inwestorów. Bardzo liczę na to, że po tych wyborach rząd PiS-u te projekty zrealizuje - mówi prezydent Radomia.

Co, jeśli kandydat PiS-u wybory w Radomiu przegra? "Fakty" chciały o to zapytać Wojciecha Skurkiewicza. Spotkanie potwierdził, ale ostatecznie wypowiedzi nie udzielił.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS