Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"

19.04.2018 | Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"
19.04.2018 | Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.04.2018 | Przeżyły getto, teraz dają świadectwo. "Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył"Magda Łucyan | Fakty TVN

Dobrze wiedzą, że ocalały przez przypadek. Dzięki pomocy czasem przypadkowych ludzi, a czasem dzięki splotowi okoliczności. Wspomnienia dwóch kobiet, które w czasie wojny przeżyły getto warszawskie. Miały wtedy po kilka lat, ale pamiętają piekło życia i cud ocalenia.

Barbara Góra nie miała złudzeń, mimo, że do getta trafiła jako dziecko. Miała 9 lat. Wiedziała, że na nich wszystkich wydano wyrok i że czeka ją śmierć.

- Pod koniec leżały trupy albo ludzie w fazie umierania, bo już nie mogli wstać - wspomina. - Dzieci miały takie chude rączki, same kości - dodaje.

Ten najstraszniejszy obraz był w 1943 roku codziennością getta. Codziennie toczyła się w nim walka o życie.

- Któregoś dnia chłopiec większy ode mnie, starszy, wyrwał mi śniadanie i zjadł je z papierem. Miał oczy obłąkane z głodu, bo już się zaczął głód w getcie. Ja byłam szczęśliwa, że on to zjadł - wspomina Barbara Góra.

Ciała przykryte gazetami

W getcie warszawskim w 1941 roku zamkniętych było blisko pół miliona ludzi. Łączną liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 400 tysięcy osób, z czego jedna czwarta zmarła przez głód i choroby. Reszta została zamordowana, głównie w Treblince.

- Patrzyłam na ulicy na te ciała przykryte papierami, ale się starałam ich nie zauważać. To była chyba samoobrona i takie fałszywe bezpieczeństwo - mówi Katarzyna Meloch, też ocalona z getta.

To był jeden ze sposobów, który pozwolił jej przeżyć piekło. Pani Katarzyna podczas wojny straciła całą najbliższą rodzinę. Do getta trafiła jako 9-latka. Zajmował się nią wujek.

- Kiedy rodzice znikali, to ja nie zdawałam sobie sprawy, że to jest na zawsze. Myślałam, że potem wrócą - wspomina.

Świadectwo żywych

Nie wrócili, a podobny los spotkał wiele dzieci. - Nikt nie kaprysił, nie pamiętam, żeby ktoś płakał - mówi Barbara Góra. - Nie jęczałam, bo wiedziałam, że muszę to znieść. Co będzie, to będzie, ale ja muszę to znieść. Dzieci dojrzewają i wiedzą, że jest źle - tłumaczy.

I Katarzyna Meloch, i Barbara Góra, po tym, jak potajemnie wyszły z getta, były przekazywane z rąk do rąk. Ukrywały się w wielu różnych miejscach. - To, że myśmy przeżyli, to jest szereg cudów i zbiegów okoliczności - podkreśla Barbara Góra.

Dlatego teraz, w imieniu tych wszystkich, którzy zostali zamordowani, przypominają o tym, co się wydarzyło. - Trzeba o tym mówić, bo świat się niczego nie nauczył. Jest gotów powtarzać różne błędy, to może i taki byłby gotów powtórzyć - mówi Katarzyna Meloch.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS